logo

ANTALYA HAVALİMANI DÜNYA DEVLERİNİ GERİDE BIRAKTI

Antalya Havalimanı, Avrupa’da en hızlı büyüyen havalimanları listesinde, Paris, Moskova, Madrid gibi dünyanın en popüler turizm kentlerini geride bırakarak 2’nci sıraya yerleşti.

2019 yılının haziran ayına ilişkin verileri yayınlayan Avrupa Havalimanları Konseyi (ACI Europe), haziranda 25 milyon yolcu ve üzeri havalimanları grubu içerisinde, Antalya Havalimanı’nın yüzde 13,3 büyüme oranıyla, yüzde 19,7’lik büyümeyle lider olan Viyana Havalimanı’nı takip ederek 2’nci olduğunu açıkladı. Bu büyüme ivmesiyle Antalya Havalimanı, Lizbon, İstanbul, Madrid ve Moskova’nın önüne geçti.

2’NCİ SIRAYA YÜKSELDİ

ACI Europe’a göre, 2019’un ilk yarısında 3’üncü sırada yer alan Antalya Havalimanı, yılın ikinci çeyreğinde ise Moskova Şeremetyevo Havalimanı’nı geride bırakarak 2’nci sıraya yükseldi. 2019’un ikinci çeyreğine ilişkin listede yüzde 23,4 büyüyen Viyana Havalimanı’nı, yüzde 13,5 ile Antalya Havalimanı, yüzde 11,4 ile Moskova, yüzde 8,5 ile Lizbon ve yüzde 8,4 ile Paris izledi.

HEDEF KIŞ TRAFİĞİNDE ARTIŞ

Hava ulaşımında dünya devleriyle yarışan Antalya’nın başarı çıtasındaki yükselişi Hürriyet’e değerlendiren Fraport TAV Genel Müdürleri Bilgihan Yılmaz ve Deniz Varol, sadece yaz sezonunda değil, kış döneminde de trafiği arttırmak istediklerini belirterek şunları söyledi: “Fraport TAV Antalya Havalimanı olarak yılın ilk 6 ayında gerçekleşen bu büyüme oranı devam etmesi için yılın geri kalan aylarında, özellikle kış sezonu boyunca farklı coğrafyalara ulaşarak Antalyamızı daha geniş kitlelere tanıtmak için çalışacağız.”

ÖNEMLİ BİR BAŞARI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), verilerle ilgili yaptığı açıklamada, “2019 yılının ikinci çeyreğinden itibaren Antalya Havalimanı yüzde 13,5 büyüme ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen ikinci havalimanı oldu. Bu başarı, hedefleri gerçekleştirme yolunda önemli bir adım” ifadelerini kullandı.

HAYRANLIK UYANDIRICI

Avrupa hava trafiğini ortaya koyan raporlar hazırlayan Euro Control’ün genel müdürü Eamonn Brennan ise, “Bu yıl gecikme sorunu olmadan günde 4 binin üzerinde uçuş gerçekleştiren Türkiye Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün (DHMİ) 2016 yılına göre yüzde 15’in üzerinde artış göstermesi son derece hayranlık uyandırıcı” yorumunu yaptı.

Share