logo

ABD DRONU İLE RUS SU-35 HAVADA KAPIŞTI!

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Yuriy Popov,  ABD ordusuna ait MQ-9 Reaper insansız hava aracının, Suriye hava sahasında Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’ne ait bir Su-35’in tehlikeli bir şekilde yaklaştığını açıkladı.

 

ABD ordusuna ait MQ-9 Reaper insansız hava aracının, Suriye hava sahasında Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’ne ait bir Su-35’in tehlikeli bir şekilde yaklaştığı bildirildi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Yuriy Popov, ABD liderliğindeki koalisyona MQ-9 Reaper silahlı insansız hava aracının (SİHA) Suriye hava sahasında Rus Hava-Uzay Kuvvetlerine ait bir An-30 uçağına tehlikeli bir şekilde yaklaştığını açıkladı.

Popov, açıklamasının devamında, “30 Haziran günü, saat 09:23 ile 09:30 (TSİ) arasında, Humus vilayetinin el-Sukhneh bölgesi üzerinde, 6 bin 7 bin metre yükseklikte, Suriye hava sahasında rutin bir uçuş gerçekleştiren Rus Silahlı Kuvvetlerine ait bir Su-35 uçağı ile ‘koalisyonun’ MQ-9 ‘Reaper’ silahlı insansız hava aracı arasında bir kez daha tehlikeli bir yakınlaşma yaşanmıştır” ifadelerini kullandı.

Popov’un değerlendirmesine göre yüksek profesyonellik sergileyen Rus pilot çarpışmayı önlemek için gerekli tedbirleri zamanında aldı.

Popov gün içinde koalisyona ait iki çift F-15 savaş uçağı, bir çift Rafale savaş uçağı, bir çift Typhoon savaş uçağı ve bir çift A-10 Thunderbolt saldırı uçağı tarafından El Tanf bölgesinde 10 ihlal kaydedildiğini de belirtti.

 

 

Share