logo

ANTALYA’NIN UÇAŞ KAPASİTESİ İKİ KATINA ÇIKARILACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Haziran 2020 yılına kadar Antalya ve Gazipaşa havalimanını genel hizmet binalarının kapasite artışıyla ilgili ihaleye çıkılacağını bildirdi. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin turizmdeki 2023 yılı hedefinin 75 milyon turist, gelirinin ise 65 milyar olduğunu yineledi ve yeni strateji çalışmaları kapsamında Antalya’nın uçuş kapasitesinin iki katına çıkarılacağını müjdeledi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi, Antalya’nın Serik ilçesine bağlı turizm merkezi Belek’te başladı. Kongreye, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, turizm birlikleri ve sektör temsilcileri katıldı. Kongrede Bakan Mehmet Nuri Ersoy Türkiye’nin turizmdeki yeni stratejisine ilişkin uzun bir sunum gerçekleştirdi.

“Hedef 75 milyon turist, 65 milyar dolar gelir”

Türkiye’nin turizmde yüzde 21’lik büyüme gerçekleştirmesiyle dünya standartlarının çok çok üstüne çıktığını hatırlatan Bakan Ersoy, “Bu büyümeyi görünce çıtayı çok yukarı çıkarıyoruz ve 2023’te hedefi 75 milyon turist olarak görüyoruz. 2016’da 30 milyon rakamlarına kadar indik. 2108’de olması gereken yere geldik. 2016 yılındaki düşüş olmasaydı 2018 yılı itibariyle 46 milyonu yakalayabilirdik.

Eski stratejilerle devam edersek izleyeceğimiz yol, 2023’de 54.5 milyon turist sayısına Türkiye’nin gelmesi. Bizim hedefimiz çok daha yüksek. Bu hedeflere gelmek için birçok değişiklikler yapmamız gerekiyor. 2018 rakamlarına baktığımızda turist sayısında 6’ncı, gelir bakımından 14’üncü sırada yer alıyoruz. Bu 6’ncılıktan 5’inci sıraya yükselebiliriz ama geliri nasıl artırırız ona konsantre olmamız gerekiyor. 2023 hedefimiz 65 milyar dolar turizm geliri. 2019 yılında kişi başı gecelik gelir 67 dolar ön görülüyor ama bu muhtemelen 69 dolar olarak gerçekleşecek” dedi.

“Antalya’nın uçuş kapasitesi iki katına çıkartılacak”

Ulaştırma alt yapısıyla ilgili İstanbul Yeni Havalimanı ile devletin yapması gereken yatırımı yaptığını belirten Bakan Ersoy, Sabiha Gökçen havalimanının yeni pistinin hayata geçeceğini ve bunun ardından İstanbul’da herhangi bir pist veya stok sıkıntısının kalmayacağını söyledi.

Antalya’da bu konuda sıkıntı yaşandığını ancak şehrin pist konusunda şanslı olduğunu ifade eden Ersoy, “Bizim pistlerimiz ve stok kapasitemiz yeterli. Yetersiz olan servis ve hizmet binalarının yetersizliği. Ulaştırma Bakanlığı ile bir protokol yaptık, protokol gereği, Haziran 2020 yılına kadar Antalya ve Gazipaşa havalimanını genel hizmet binalarının kapasite artışıyla ilgili ihaleye çıkılacak. Bununla ilgili çalışmalar da bitmek üzere. 2021 sonuna kadar kapasite iki katına çıkartılacak hale getirilecek. Yani Antalya’nın uçuş kapasitesi iki katına çıkarılacak” dedi.

“THY’nin uçtuğu bütün ülkeler artık hedef pazarımızdır”

Bakan Ersoy, 2020 yılı itibariyle Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore ile karşılıklı ek slotlar düzenleneceğini de sözlerine ekleyip, “THY’nin uçtuğu bütün ülkeler artık hedef pazarımızdır” dedi.

 

Share