logo

AVRUPA HAVA TRAFİĞİNE TÜRKİYE DAMGA VURDU!

EUROCONTROL verilerine göre 15-21 Haziran haftasında Avrupa’da en çok uçuş yapan havayolu THY, en çok uçuş gerçekleştirilen 4. havalimanı ise İstanbul Havalimanı oldu.

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı- EUROCONTROL tarafından 23 Haziran’da açıklanan hava trafiği verilerine göre, THY geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği günlük ortalama 402 sefer ile Avrupa’da en fazla uçuş yapan havayolu oldu. THY’yi 242 uçuş ile Lufthansa, 201 uçuş ile Wizzair, 198 uçuş ile Wideroe ve 184’er uçuş ile DHL Express ile Air France takip etti.

Havalimanı istatistiklerine göre ise İstanbul Havalimanı geçtiğimiz hafta Avrupa’nın en yoğun 4. Havalimanı oldu. Paris Charles De Gaulle 354 uçuş ile en yoğun havaalanı olurken, onu 333 uçuş ile Frankfurt, 310 uçuş ile Amsterdam Schipol, 258’er uçuş ile İstanbul Havalimanı ve Londra Heathrow izledi.

Avrupa’da günlük ortalama 7706 uçuşun gerçekleştiği geçen hafta uçuşlarda bir önceki haftaya göre yüzde 20,9 artış yaşanırken, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre uçuşlar yüzde 80,5 daha az gerçekleşti.

Temmuz ve Ağustos ayları ile ilgili öngörülere de yer verilen Eurocontrol Raporu’nda, Avrupa uçak trafiğinin Temmuz başında günlük 13 bin uçuşa, Ağustos başında ise 15 bin 500 uçuşa ulaşmasının beklendiği açıklandı. Beklenen bu rakamlara ulaşıldığı takdirde Avrupa hava trafik kapasitesini yüzde 40’a ulaştırmış olacak.

Share