logo

BİR ASIRLIK KLM HİKAYESİ

Kuruluş tarihinden bu yana ismi orijinal şekilde kalan, dünyanın en eski havayolu ve etkileyici tarihe sahip olan KLM, 1919 yılında havacılık öncüsü genç Albert Plasman’ın hayaliyle kuruldu. İlk yönetici olarak bir hayali vardı: tüm dünyadan insanları birleştirecek bir ağ yaratmak; ”Gökyüzündeki okyanusun insanları bir araya getirmesi.” Geleceğe dair vizyonu ve kararlılığıyla Plesman, bu hayalleri gerçeğe dönüştürdü. Bugün 170 uçağıyla 160’dan fazla destinasyona uçan KLM, heyecan ve coşkuyla 100. yılını kutladı.

İlk gününden bu yana girişimciliği ve birleştirmeyi temsil eden KLM, misafirperverliği ve girişimcilik ruhu ile yüz yıldır tüm dünyayı dolaşıyor. Kökleriyle gerçek bir Hollandalı olan havayolu şirketi, Hollanda ekonomisine önemli bir katkı sağlayarak Hollanda’daki en büyük üçüncü özel sektör işvereni. Kuruluşundan günümüze kadar hem karada hem gökyüzünde yolcularına her zaman öncelik veren KLM, gelişmeye ve genişlemeye devam eden ağıyla bugün Amsterdam’daki ana üssünden 35 milyona yakın yolcuya ulaştı.

KLM’in CEO’su Pieter Elbers kutlamalar sırasında ”100’üncü yılımızı kutluyor oluşumuz sadece asırlık başarılı bir firmanın, yeniliğin ve ticaretin mirası değil, aynı zamanda müşterilerimizin ve partnerlerimizin KLM’e olan inancı. Bu kelimenin tam anlamıyla sivil havacılığı dünya çapında haritaya koyan KLM’in havacılık öncülerine bir övgüdür. KLM orijinal adı ile çalışan en eski uluslararası havayoludur. Biz, sonrasında ülkelerin ve havayollarının takip ettiği, başarılı bir şekilde partnerlik ve ittifaklar kuran ilk havayoluyuz. Bu, dünya çevresinden yüz milyonlarca insanı bir araya getirdi. Albert Plesman’in dediği gibi: “”gökyüzündeki okyanusun insanları bir araya getirmesi” 100 yılı aşkın başarılarımızın ve çabalarımızın uzun listesi ile gurur duyuyoruz. Böylece yeni yüzyılın eşiğinde enerjik ve özgüvenli olarak duruyoruz. Aynı öncü ve girişimci ruhla, önümüzdeki sürdürülebilirliğin ve yeniliğin zorluklarına iyimserlikle bakıyoruz.” dedi.

Amsterdam’dan İlk Uçuş

Mayıs 1920’de uçuşa başlayan havayolu şirketi, ilk uçuşunu kiralanmış DeHavilland DH-16 uçağıyla Londra’dan Amsterdam’a gerçekleştirdi. Günümüzde 100 yıllık yolcu ve yük taşımacılığı yapan şirket, ilk uçuşunda iki gazeteci, basın ve Londra Belediye Başkanı’nın yazdığı bir mektubu taşıdı.

Havayolu Tarihinde İlk Yolcu Ofisi

Düzenli olarak Londra-Amsterdam güzergahları arasında başlayan uçuşlar bir senede 345 yolcu kapasitesine ulaştı. Günümüzde bu kapasite, sadece bir tane 747 uçağının taşıdığı yolcu sayısına eşit ancak o günün şartlarına göre bu gerçekten çok zor bir başarı. İşler büyüdükçe KLM kendi Fokker uçaklarını kullanmaya başladı, Schipholde ki varlığını genişletti ve Amsterdam’ın merkezinde bir havayolu şirketi tarihinde ilk olan yolcu ofisini açtı.

Croydon’dan Amsterdam’a ilk uçuş için kullanılan uçaklar.

 

KLM, ilk dönemleri boyunca Hollandalı uçak üreticisi olan Fokkerla yakından çalışmayı sürdürdü. Uluslararası yolculuklar için tasarlanmış olan Fokker F.VII. bunun en büyük göstergesiydi. Bu uçak Ekim 1924 tarihinde , Amsterdam’dan Jakarta’ya uzun mesafeli havacılık olanaklarını kanıtlayan ve çığır açma özelliğini taşıyan 55 günlük ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

Amsterdam Batavia rotasında kullanılan KLM Fokker uçağı

Yeni Rotalar ve Uçaklar

1930lu yıllarda uluslararası hizmet genişletilerek, Curaco ya hizmet başladı ve Batavia rotası Avustralya’ya kadar uzadı.

KLM, ayrıca Amerikan üretici Douglas tarafından Avrupa piyasasına ilk kez giriş yaptığı uçağını tanıttı. Fokker uçakları havayoluna başarılı bir şekilde hizmet etti ancak daha hızlı olan Douglas DC2 ve DC3 uçakları daha fazla avantaj sağlamaktaydı.


Savaş zamanında zor zamanlar yaşandı

1939’de başlayan İkinci Dünya Savaşı KLM’e de zor zamanlar yaşattı. Hollanda’nın Almanya tarafından işgale uğraması hizmetin sekteye uğramasına sebep oldu. Buna rağmen az sayıda uçak Londra’da BOAC rotasyonunda kullanılıyordu.

1945 yılında savaş sona erdiğinde, KLM hızlıca Avrupa ve Jakarta güzergahlarında devam ederek Douglas DC4 uçağıyla Amsterdam – New York direkt uçuşlara başladı.

1950ler boyunca Birleşik Devletler rotasyonlarının eklenmesiyle büyüme devam etti. Ayrıca, KLM yeni uzun yol menzilli , basınçlı uçağı olan DC6’yı ve Lockheed şirketinin “The Constellation” ve “The Electra” uçaklarını tanıttı.


Rotadaki genişlemelerle beraber hizmet tarzı da değişmeye başladı. 1958’de KLM bünyesinde barındırdığı ekonomi sınıfını ilk kez tanıttı. KLM’e göre, bu çok önemli bir başarıydı çünkü önerdiği düşük fiyatlar sayesinde, uygulamanın ilk üç ayında yüzde 27 ilk yolcu kapasitesi arttırma başarasını göstermişti.

Ulusal Şirket Statüsü

Savaşın bitmesiyle, Hollanda hükümeti KLM’den düşük oranda hisse satın aldı. Ancak hala kontrol Hollanda hükümetinde değildi, bu durum 1954’te hava yolu şirketinde uzun dönem başkanlık yapan Albert Plesman’ın vefatıyla sona erdi. Yaşanan maddi zorluklar, Hollanda Hükümeti’nin hisselerini şirketin 3 te 2 sine kadar yükseltmesine bu da KLM’nin ulusal bir şirket statüsüne kavuşmasına sebep oldu


Jet Devrine Geçiş

Mart 1960’da KLM, ilk jet motorlu uçağı olan Douglas DC8 uçağını teslim aldı ve bu uçağa kurucu Başkan Albert Pleasman’ın adını verdi.

KLM MCDonnell Douglas DC8

Modern Zamanlara Doğru İlerlerken

Yolcu trafiği 1980 yılında 9.7 milyon yolcuyken , 1990 yılında 16 milyona çıktı günümüzde ise bu sayı 34,1 milyona ulaştı. 1989 yılında ismi kulağımıza aşina olan 747-400 uçakları hizmete girmeye başladı.

Havayolu dünya çapında ki varlığını devralmalar ve ortaklıklarla büyütmeye devam etti. 1989 yılında KLM, Birleşik Devletler şirketi olan Northwest Airlines’ın hisselerinin yüzde 20 sini devraldı. Birleşik Devlet Ulaşım Departmanının onayıyla, ABD ile Avrupa arasındaki uçuşlarda ortak girişim faaliyetlerine başladılar ve 1994 yılında “Dünya Business Sınıfı” hizmetini uluslararası güzergahlarda tanıttılar.

Büyüme süreci , 1996 yılında Kenya Havayolunun yüzde 26 hissesinin devralınmasıyla devam etti. 1998 yılında KLM, Hollanda Devletinin hisselerini tekrar satın alarak bir kez daha özel şirket haline geldi.

KLM Geçmişe Gururla, Geleceğe Güvenle Bakıyor

Mayıs 2004 tarihinde KLM , Air France ile birleşimini tamamlayarak büyük bir değişime imza attı. Ardından, KLM Skyteam havayolu birliğine üye oldu ve 29 üye havayolunun arasında yer aldı.

KLM doğa, çevre ve iklim konularına çok özen göstererek güçlü bir şekilde sürdürülebilirliğe odaklandı ve Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksinde 2005 yılından 2016 yılına kadar baş sırayı çekti. Daha sonrasında 2007 senesi gibi erken bir yılda biyo-yakıt kullanılan uçuşları tanıtmaya başladı.

Geçtiğimiz senelerde biyo-yakıt kullanımına öncülük ederek bu konuda ne kadar hassas olduğunu gösterdi.
2015 yılında KLM, Boeing 787-9 Dreamliener’ı kullanmaya başladı. 787-10ların teslimi 2019 da yapılmaya başladı. Sonuç olarak, 747ler, 2021’e kadar emekli olacak şekilde 787 filosuyla yer değiştirecek.

Share