logo

BOEING MAX SERİSİ TEST UÇUŞUNA BAŞLADI

FAA, Boeing 737 Max serisi uçakların test uçuşlarını başlattı, uçak bir yılı aşkın zaman sonra yeniden havalandı. Federal Havacılık İdaresi (FAA), Boeing 737 Max’in test uçuşlarını başlattı. Bu gelişme MAX serisi uçakların bir yıldan fazla zaman önce meydana gelen iki ölümcül kazanın ardından tekrar uçuş izni verilmesi yolunda önemli bir adım oldu.

Boeing’in en çok satan ürünü olan 737 Max serisi uçaklar, 2019 yılı Mart ayından itibaren beş ay içinde biri Endonezya’da diğeri Etiyopya’da meydana gelen 346 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki facianın ardından tüm dünyada yere indirilmişti.

Boeing, her iki kazada da ortaya çıkan sorunlar nedeniyle sistemlerinde değişikliğe gitti. İlk test uçuşu Seattle’dan test pilotları ve mühendislerin içinde bulunduğu uçakla yapıldı.

Test uçuşlarının ve bu uçuşlarla ilgili uzmanlar tarafından yapılacak değerlendirmelerin birkaç hafta süreceği belirtildi. FAA, uçakların hizmete dönüşü konusunda bir karar ya da tarih vermedi, sertifikasyon uçuşlarının tamamlanmasından sonra birkaç adım daha olduğu ifade edildi.

Share