logo

ÇİNLİ TURİSTLER GELMEYE BAŞLADI!

İstanbul Havalimanı tam kapasite ile hizmet vermeye başladıktan sonra Türkiye’ye ilk kez sefer düzenleyecek havayollarını ağırlamaya başladı. THY’nin yüzde 49 iştiraki ile kurulan Arnavutluk’un ulusal havayolu şirketi Air Albania’nın İstanbul seferlerine başlamasından sonra   Çin havayolu şirketlerinden Sichuan Airlines  Chengdu- İstanbul uçuşlarına  başladı. Dün sabah İstanbul Havalimanı’na gelen uçak su takı ile karşılanırken  uçağın yolcularına  çiçeklerle karşılandı.

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu, Türkiye’ye gelen   Çinli turist sayısının son 5 yılda 100 binlerden  400 binlere ulaştığını kısa vadede hedefin bu rakamı  1 milyona   taşımak olduğunu belirterek  “   1.5 milyar insan yaşayan dünyanın en  büyük coğrafyası   ile havayolu bağlantısının  daha çok kurulması lazım. THY 3 şehre 21 sefer  yapıyor . Çinli havayolları ile birlikte  daha büyük coğrafyalara ulaşma sansımız oluyor. Bugün Çin’in 4’ncü büyük şehri ile bağlantı kuruldu. Bu bağlantılar çok daha hızlı şekilde artacak. Büyük bir ilgi var. “dedi

iGA Havalimanı  olarak  Ramazan  ayı sonrası Çin’e  giderek  çok kapsamlı bir ziyaret yapmak istediklerini belirten Samsunlu  “ Bütün hedefimiz İstanbul’u tanıtıp daha fazla Çinli turistin Türkiye’ye taşımak. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri. Bizimde çok ciddi ilişkilerimiz var. Tarihteki ipek yolunu havadan ve karadan kurulma planı var. Bunun bir parçası olarak bugün bu ilk seferini  yaptılar. Daha da fazla havayolu getirip bu bağı güçlendireceğiz” diye konuştu.

Bu yaz daha başka havayollarının da   ilk kez İstanbul’a geleceğini açıklayan Samsunlu  “Havayolları uçuş sıklıklarını arttıracak China Southern Airlines  uçuş  sayısın 3’ten 6’ya çıkartacak. Bunların hepsi olumlu gelişmeler. Türkiye’nin hem turizm hem ekonomik   ilişkiler olarak 2016 yılındaki inişinin  tam anlamı ile çıktığı bir yıl gözüküyor 2019.Ondan dolayı çok umutluyuz “dedi.

Sichuan Havayolları  Grup CEO’su  Haiyina Li,  haftada 3 gün olarak  başlayan seferlerin   Chengdu ile İstanbul’u  birbirine bağlayacağını belirterek seferlerin gelecek arttırmak istediklerini söyledi.

Türkiye ve   Çin arasında son yıllarda ilişkilerin gelişmesi ile birlikte  turizm artmaya başladığına dikkat çeken Li “ Türkiye güzel bir ülke.  bu nedenle çok turisti  kendine çekiyor. Chengdu   Panda’nın yurdu. Dolayısıyla Türkiye’den daha çok turistin  gelmesini, hatta  yurtdışındaki  turistlerin Türkiye’ye gelip Türkiye üzerinden gelmesine umuyorum. Dolayısıyla bu seferlerin geleceğine çok inanıyorum. Sadece turizm değil kargo taşımacılığı ve diğer kültürel ilişkilerin gelişmesini umuyorum” diye konuştu

 

Share