logo

DOLUYA YAKALANAN UÇAK AĞIR HASAR ALDI

Avusturya Havayolları’nın İspanya’nın Palma de Mallorca kentinden Viyana’ya giderken şiddetli doluya yakalandı. Burnu ağır hasar alan uçağın pilotları Viyana Uluslararası Havalimanı’na başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Avusturya Havayolları’nın OS434 sefer sayılı uçuşu Viyana Uluslararası Havalimanı’na inmeye hazırlanırken dolu fırtınasına maruz kaldı ve kokpit camlarının yaklaşık 18 bin feet yükseklikte parçalandığı bildirildi.

Avusturya Wings dergisinin haberine göre, camlarda meydana gelen hasar pilotların ‘kör’ uçmasına neden oldu ve acil durum ilan edildi. Kırılan camlar nedeniyle hiç görüş olmamasına rağmen, aletli iniş sistemi kullanılarak Viyana’ya güvenli bir iniş sağlandığı belirtildi.
Acil durum ekipleri, yolcuların merdivenlerden indirildiği pistte uçağı karşıladı. Olayda kimse yaralanmazken, uçağın en az birkaç hafta hizmet dışı kalması bekleniyor.

Uçağın tamir edilip edilemeyeceğinin henüz belli olmadığı açıklanırken, Avusturya Havayolları’nın bir sözcüsü şunları söyledi: “Uçak, Viyana’ya yaklaşırken, kokpit ekibinin hava durumu radarında görünmediğini söylediği bir fırtınaya yakalandı. Uçak Viyana-Schwechat Havalimanı’na güvenli bir şekilde inmeyi başardı. Uçaktaki tüm yolcular yara almadan kurtuldu. Yolcularımızın ve mürettebatımızın güvenliği Avusturya Havayolları’nın birinci önceliğidir.”

 

Share