logo

FUNDA OCAK’IN EMEKLİLİĞİNİN PERDE ARKASI


Sebahattin Metin
sebametinaa@hotmail.com

2016 yılından itibaren DHMİ Genel Müdürlüğü görevini yürüten Funda Ocak’ın ani bir kararla emekli olacağını bildirmesi kurum içerisinde ve havacılık alanında şaşkınlıkla karşılandı.

Ancak bir çok çevre Ocak’ın uzun süredir algı operasyonları ile süreci götürerek görevde kaldığını ifade etmekte. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile yıldızı bir türlü barışmayan Ocak’ın, yakın çevresi ve kendisine yakın bir haber sitesi üzerinden algı operasyonu yürütmesi de sonuçsuz kaldı.

Yakın iş arkadaşları üzerinden “Bakan Bey benimle çalışmak istiyor” diye kurum personeline mesajlar verdiren Ocak’ın  yaptığı gövde gösterisi ve çabaları da görevden alınmasına yetmedi. Kurum içerisinde son dönemde yapmış olduğu atamalarda Bakan ve Bakan Yardımcılarına dahi bilgi vermeyerek kendi yetkisini kullananan Ocak, 2016 yılından itibaren sürdürdüğü kadro yapılanmasını tamamlayamadan görevden el çektirildi.

Bir çok hülle atama ile kendine yakın isimleri Kurum içerisinde iyi noktalara yerleştirerek Daire Başkanı, Başkan Yardımcısı, Havalimanı Başmüdürü, Başmüdür Yardımcısı, Havalimanı Müdürü ve Şube Müdürü yapan Ocak, Şubat ayı başında Hava Trafik Kontrol Merkezinde de büyük bir değişime gitti. Başmüdür Şükrü Tarhan’ı görevinden alarak Esenboğa Havalimanı’na Şube Müdürü yapması, hem Bakanlık  hem de sivil toplum kuruluşlarının büyük tepkisine neden oldu. 12 Şubat akşamı Bakanlıkça görevden alınacağı bildirilen Ocak, yaklaşan mecburi emekliliğini de kullanarak emekli olduğu imajını vermeye çalıştı.

İstanbul Havalimanı’nda taşınma sürecinde ki başarısızlığı ve hülle atamalarında ki tepkiyi emeklilik ile örtmeye çalışan Funda Ocak, bir taraftan da kendisine yakın bir internet sitesi üzerinden kurum ile ilgili mesnetsiz bilgiler ile kurum çalışanları arasında huzursuzluğa yol açarak algı operasyonunu sürdürmekte. Şimdi tüm çevre, yeni genel müdür ile Funda Ocak’ın 3 yıldır oluşturduğu yapılanmanın ne olacağını merak etmekte ve beklemekte.
Ayrıca Ocak son döneminde slot koordinasyon merkezi başmüdürlüğü ve başmüdür yardımcılığına atama yapmıştır.  Ancak  başmüdür yardımcısı olarak atadığı kişinin hükümet aleyhine yaptığı paylaşımlar nedeniyle atamasını geri çektiği ifade edilmekte.

Share

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ELON MUSK F-35’E ŞANS TANIMADI

  29 Şubat 2020 Havacılık Haberleri, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler

  ABD'de sık sık maliyeti ve ortaya çıkan sorunları nedeniyle eleştirilen F-35 uçaklarıyla ilgili en çarpıcı çıkışlardan biri ünlü girişimci Elon Musk'tan geldi. Twitter’dan açıklamalarda bulunan ABD’li milyarder girişimci Elon Musk, F-35’lerin kendi önerdiği sistem karşısında şansı olmadığını öne sürdü. Projenin insansız araç üzerine yoğunlaşması gerektiğini belirten Musk, “F-35’in rakibi, uzaktan insan tarafından kontrol edilen bir drone savaş uçağı olmalı. Ancak manevraları otonom bir şekilde gerçekleşmeli. F-35’in buna karşı hiçbir şansı...
 • SARI SENDİKA…

  04 Aralık 2018 Köşe Yazıları

   Evet yazımızın başlığı sarı sendika hava-iş sendikası işçiden çok işverenin yanında oluyor o yüzden sarı sendika dedik. THY yıl ortasında dövizin dalgalanmasından dolayı pilotlar arasında yaşanan huzursuzluk sonucunda pilotlara zam kararı aldı ama bu zammı sendikaya onaylatmadan yapamazdı…. Türk Hava Yolları sendikaya bir yazı gönderdi ''Biz pilotlarımıza yüzde 30 zam yapmak istiyoruz TİS öncesi oluyor ama mecburuz dedi” sendikada hemen balıklama atladı ve "Sendikamız, THY Yönetim Kurulu'nun tarafımıza gönderdiği pilotlara ilişkin maaş zam...
 • FUNDA OCAK’IN EMEKLİLİĞİNİN PERDE ARKASI

  12 Nisan 2017 Genel, Köşe Yazıları

  2016 yılından itibaren DHMİ Genel Müdürlüğü görevini yürüten Funda Ocak'ın ani bir kararla emekli olacağını bildirmesi kurum içerisinde ve havacılık alanında şaşkınlıkla karşılandı. Ancak bir çok çevre Ocak'ın uzun süredir algı operasyonları ile süreci götürerek görevde kaldığını ifade etmekte. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile yıldızı bir türlü barışmayan Ocak'ın, yakın çevresi ve kendisine yakın bir haber sitesi üzerinden algı operasyonu yürütmesi de sonuçsuz kaldı. Yakın iş arkadaşları üzerinden "Bakan Bey benimle çal...
 • SARI SENDİKA…

  12 Nisan 2017 Köşe Yazıları

  Evet yazımızın başlığı sarı sendika hava-iş sendikası işçiden çok işverenin yanında oluyor o yüzden sarı sendika dedik. THY yıl ortasında dövizin dalgalanmasından dolayı pilotlar arasında yaşanan huzursuzluk sonucunda pilotlara zam kararı aldı ama bu zammı sendikaya onaylatmadan yapamazdı…. Türk Hava Yolları sendikaya bir yazı gönderdi ''Biz pilotlarımıza yüzde 30 zam yapmak istiyoruz TİS öncesi oluyor ama mecburuz dedi” sendikada hemen balıklama atladı ve "Sendikamız, THY Yönetim Kurulu'nun tarafımıza gönderdiği pilotlara ilişkin maaş ...