logo

HAVADA ‘ÇATLAK’ KRİZİ…THY BİR UÇAĞINI HANGARA ÇEKTİ

Avustralyalı havayolu şirketi Qantas’ın, Boeing 737 NG tipi uçaklarının seferlerini çatlaklar nedeniyle durdurmasının ardından gözler Türkiye’deki havayolu şirketlerine çevrildi. Türk Hava Yolları (THY), direktif kapsamına giren yaklaşık 20 adet Boeing 737NG serisi  uçağın teknik incelemesinin tamamlandığını ve kontroller neticesinde bir uçağın bakıma alındığını bildirdi.

Havayolu şirketleri, Amerikan Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA), Boeing 737NG serisi uçaklar için 3 Ekim 2019 tarihinde yayınladığı uçuşa elverişlilik direktifi (AD) doğrultusunda inceleme başlattı.

Türk Hava Yolları (THY), ilk aşamada incelediği 20 adet 737 NG’den birinde çatlak tespit etti ve hangara çekti.

THY’nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklama şöyle:

”Amerikan Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından, Boeing 737NG serisi uçaklar için 3 Ekim 2019 tarihinde belirli konma sayısına ulaşanlarının, kanat ve gövde birleşim bölgelerinin periyodik kontrolüne ilişkin esaslar tanımlanmıştır.
Direktif kapsamına giren yaklaşık 20 adet uçağımızın teknik incelemeleri tamamlanmıştır. Gerçekleştirilen kontroller neticesinde belirtilen konma sayısına ulaşmış olan uçaklarımızdan sadece bir tanesi bakıma alınmıştır.
Bakıma alınan uçağımız dışında hiçbir uçağımızda uçuşa elverişlilik direktifi doğrultusunda teknik müdahale gerektirecek bir duruma rastlanmamıştır.
Konuyla ilgili gelişmeler Boeing firması ile haftalık olarak yapılan toplantılar ve FAA tarafından yayınlanan bildirimler üzerinden takip edilmektedir.
Ortaklığımız uçuş güvenliğini her zaman birinci öncelikte tutan ve tutmaya devam edecek olan bir yaklaşımla ilgili üreticiler ve havacılık otoriteleri ile koordineli çalışmaya devam etmektedir.”

DİĞER FİRMALAR: BİZDE SORUN YOK

Türk Hava Yolları dışında faaliyet gösteren havayolu şirketleri de “çatlak” incelemelerini tamamladı. Pegasus 39 adet, Sunexpress 68 adet, Corendon 7 adet 737 NG model uçaklarında FAA’in yayınladığı direktif doğrultusunda çalışma yaptı. Bu uçakların hiçbirinde sorun tespit edilmediği belirtildi.

ABD’deki havayolu yetkilileri 30 bin seferden daha fazla uçuş gerçekleştirmiş tüm 737NG modellerinin incelenmesini istemişti.

THY’nin internet sitesinde yer alan bilgilere göre şirketin elinde 97 adet 737-800, 15 adet 737-900 ER ve 1 adet 737-700 uçağı bulunuyor.

Pegasus’un internet sitesinde şirketin filolarında 46 adet 737-800 uçağının bulunduğu bilgisi yer alıyor.

SunExpress’in elinde de 68 adet 737-800 bulunuyor.

Share

BENZER HABERLER

Havacılık Haberleri
HAVAŞ SEFERLERE BAŞLADI!

HAVAŞ SEFERLERE BAŞLADI!

Havacılık Haberleri
40 ÜLKEYE UÇUŞ BAŞLIYOR!

40 ÜLKEYE UÇUŞ BAŞLIYOR!

Havacılık Haberleri
TAHLİYELER SÜRÜYOR!

TAHLİYELER SÜRÜYOR!