logo

HEATHROW’DA GREV HAZIRLIĞI!

İngiltere’de Heathrow Havalimanı yönetimi, çalışanların maaşlarında yüzde 20 kesinti yapmak istiyor. 4 bin 700 işçi aralık ayı için 4 günlük grev kararı aldı.

İngiltere’de Heathrow Havalimanı yönetimi, havaalanındaki bagaj, kontrol, itfaiye ve güvenlik bölümlerindeki işçilerin maaşlarında yüzde 20 oranında kesintiye hazırlanıyor. Havalimanı yönetiminin bu kararına karşılık UNITE sendikasında örgütlü işçiler de grev hazırlığına başladı.

Bagaj işçileri, kontrol işçileri, itfaiye ve güvenlik bölümlerinde çalışan toplam 4 bin 700 işçinin maaşlarının yüzde 20 oranında düşürülmesini dayatan işverene işçiler çok öfkeli. Her işçinin ücretinden yıllık yaklaşık 8 bin sterlin kesinti yapmak isteyen işveren, salgından dolayı harcamaları kısıtlamak zorunda kaldıklarını iddia ediyor. Fakat, işçilerin üye olduğu UNITE sendikası, işverenin yeterince para kazandığını, ama pandemiyi bahane ederek yıllardır yapmak istediğini hayata geçirmeye çalıştığını söylüyor.

UNITE Sendikası ve Heathrow yönetimi arasında yapılan görüşmelerde sonuca varılamayınca defalarca sendika işçilerin maaşlarında kesintiye izin verilmeyeceğini açıklayarak 1, 14, 17 ve 18 Aralık günleri greve çıkılacacağını duyurdu.

 

Share