logo

İLK EĞİTİM UÇUŞUNDA PİLOT BAYILINCA…

Avustralya’nın Perth kentinde uçuş dersi alan bir kişi, ilk dersinde korku dolu anlar yaşadı. Eğitmenin fenalaşması üzerine uçağın idaresini tek başına üstlenen öğrenci, uçağı kulenin talimatlarıyla indirmeyi başardı.

Max Sylvester adlı öğrenci, dersin başlamasından bir saat sonra pilotun fenalık geçirmesi üzerine kuleye imdat sinyali gönderdi. Konuşma kayıtlarına göre Sylvester kuleye “Pilot üzerime yığıldı. Doğrultmaya çalışıyorum ama olmuyor” dedi.

Kuledeki görevli, Sylvester’a daha önce hiç Cessna tipi uçak kullanıp kullanmadığını sordu. Kuleye “Bu ilk dersim” diye yanıt veren Sylvester bir saat kadar havada kaldıktan sonra Jandakot Havalimanı’na uçağı indirmeyi başardı.

28 yaşındaki Sylvester’ın daha önce iki kez uçuş dersi aldığı fakat bu uçağa ilk kez bindiği ve hiç iniş denemesi yapmadığı belirtildi. İniş sırasında havalimanında ambulans ve itfaiye ekipleri hazır bekletildi.

Robert Mollard adlı eğitmen hastaneye kaldırılırken uçuş okulunun sahibi Chuck McElwee, Sylvester’ın paniğe kapılmadan “mükemmel bir iniş yaptığını”, uçağın hasar görmediğini söyledi.

Share