logo

ISPARTA UÇAK KAZASININ SORUMLUSU ALMANYA’DA YAKALANDI

Isparta’da 2007 yılında meydana gelen ve 57  kişinin ölümüne neden olan uçak kazasının sorumlusu Almanya’da yakalandı. 56 yaşındaki “Türk” kökenli Gambiya vatandaşı olan genel müdür uçağa kusurlu parçaları bilerek kalkışına izin vermekle suçlanıyor.  

Isparta’da 2007 yılında düşen ve aralarında Süleyman Demirel Üniversitesi’ndeki bir konferansına katılmak için uçakta bulunan nükleer fizikçiler Engin Arık, Fatma Şenel Boydağ ve yanlarında bulunan 4 akademisyenin de aralarında bulunduğu 57 kişi hayatını kaybetmişti.

Almanya’da taksirle adam öldürme suçundan uluslararası tutuklama emriyle aranan 56 yaşındaki “Türk” kökenli Gambiya vatandaşı adam tutuklandı. Genel müdürün uçağa takılan kusurlu parçalardan haberdar olmasına rağmen kalkışına izin vermekle suçlanıyor.

O sırada halen Türk vatandaşı olan 56 yaşındaki kişi, kazaya karışan uçağın teknik denetiminden ve pilotların eğitiminden sorumlu genel müdürdü. Suçlu adamın, 2009 yılında verilen karar sonucunda Gambiya’ya kaçtığı ve Gambiya vatandaşlığına geçtiği belirtti.

Frankfurt Havalimanın’da tutuklanan adamın yakalanmasa oradan Kasablanka’ya geçeceği belirtildi. Adamın 11 yıl 8 ay hapis cezasıyla karşı karşıya olduğu ifade edildi. Yakalanan adam Türkiye’ye iade edilmeyi bekliyor.

(Yenicağ.com.tr)

 

Share