logo

İŞTE DÜŞEN UÇAĞIN PİLOTU!

İstanbul Hezarfen Havalimanı’ndan havalanan bir eğitim uçağı Büyükçekmece Gölü kıyısında düştü. Kazada yaralanan Özyeğin Üniversitesi pilotaj öğrencisi  Beytullah Nart’ın durumunun ağır olduğu öğrenildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği kazayla ilgili açıklama yaptı. Valiliğin açıklamasında “İstanbul Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanından bugün saat 10.56’da havalanan özel bir havayolu şirketine ait eğitim uçağı, alınan ilk bilgilere göre motor arızası nedeniyle inişe geçtiği sırada saat 11.05’te havalimanı yakınlarında düşmüştür. Olay yerine hemen güvenlik, sağlık, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edilerek, uçağın pilotaj lisans öğrencisi (B.N) yaralı olarak kurtarılmıştır. Olay yerine tekerlekli araçlarla ulaşımın mümkün olmaması nedeniyle ambulans helikopter sevk edilmiştir. Konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı da eğitim uçağının düşmesi üzerine soruşturma başlattı. Savcılığın talimatı doğrultusunda kolluk görevlilerince inceleme ve gerekli tespitlerin yapıldığı belirtildi.

KULE EN YAKIN ALANI TARİF ETTİ

Uçağın pilotu Beytullah Nart’ın havalandıktan kısa bir süre sonra kule ile iletişime geçerek motor arızasını bildirdiği öğrenildi. Nart’ın sorunun devam etmesi üzerine acil iniş için izin istediği, bunun üzerine kule yetkilileri tarafından en yakın boş alanın tarif edildiği öğrenildi. Uçak manevra yapmasaydı otoyola düşecekti.

TALPA’DAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği  de (TALPA) pilotaj öğrenci Beytullah Nart için geçmiş olsun mesajı yayımladı.

TALPA’nın mesajı şöyle:

”İstanbul Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanı’ndan eğitim uçuşu için havalanan TC-UUG tescil numaralı AY JET uçuş okuluna ait Sonaca S201 tipi tek motorlu uçak kalkıştan kısa bir süre sonra henüz bilinmeyen bir arıza nedeniyle havaalanı yakınına düşmüştür. Hastanede tedavisi süren Özyeğin Üniversitesi Pilotaj lisans öğrencisi pilot adayına acil şifalar diliyor, AY JET, Özyeğin Üniversitesi ve havacılık camiamıza büyük geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.”

Share