logo

KARAİSMAİLOĞLU ELAZIĞ HAVALİMANI’NI İNCELEDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Elazığ temasları kapsamında önemli açıklamalarda bulundu. 2003 yılında hizmete açılan Elazığ Havalimanı’nda yolcu sayısının 1milyonu geçtiğini kaydeden Karaismailoğlu, “Hava yollarımız bizim için her daim stratejik bir alan olacaktır. Önemli yatırımlar yaparak 2003’te 26 olan aktif havalimanı sayımızı son 18 yılda 56’ya çıkarmamız da bunun bir göstergesi. Yapımı devam eden 5 yeni havalimanı projemiz tamamlandığında havadaki gücümüz daha da artacaktır.” dedi.

Elazığ Havalimanı’nda devam eden 2. Pist çalışmalarıyla ilgili incelemelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, yetkililerden bilgi aldı.

Havalimanı’nda önemli açıklamalarda bulunan Adil Karaismailoğlu, kadim medeniyetlerin şehri Elazığ’da bulunmaktan Elazığlılar ile bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu ifade etti. Elazığ Havalimanı’ndaki gelişmelerle ilgili bilgilendirmelerde bulunan Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemizin her noktasını çağa uygun bir ulaşım ve haberleşme altyapısına kavuşturmaya and içmiş bir Bakanlık olarak, projelerimizin niteliğini, gidişatını yakından gözlemleme olanağı buluyoruz” ifadelerini kullandı. Karaismailoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti:

– “2003 yılında hizmete açılan Elazığ Havalimanında yıllık yolcu sayısı 1 milyonu geçti.’’

“2003 yılında hizmete açılan Elazığ Havalimanında yıllık yolcu sayısı 1 milyonu geçmiştir. Bu artışa cevap verecek ikinci bir pistin yapımına 2018 yılında başladık. İkinci pist projemizde yüzde 80’in üzerinde gerçekleşme görüyoruz. Yapımında sona yaklaştığımız ikinci pistimiz, 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde inşa edilmektedir. Projede ayrıca, ilave apron ile bağlantı ve yüksek sürat taksi yolları, çevre yolları ve ilave işlerimiz sürüyor. İkinci pist çalışmalarımızda şimdiye kadar 550’ye 150 metre boyutlarındaki yeni ilave apronumuzu tamamladık. Askeri taksi yolları ile yüksek sürat taksi yollarının gövdelerini yaptık. Proje kapsamında ayrıca, ikinci pistin başlangıcındaki 300 metrelik bölümü ile, pist kaplama banketleri, taksi yolları ve 2 nolu ilave apronun yapımı devam ediyor. Havalimanında yürüttüğümüz bir diğer proje de Jandarma Havacılık Üssü ve Jandarma Tetkik İHA Birliği hizmet binası ve tesisleridir.”

Çalışmaların özveri ile sürdürüldüğünü ifade eden Bakan Karaismailoğlu, “Elazığ Havalimanı ikinci pisti, ilave apron işlerimizi 2021 yılının haziran ayında tamamlayıp, inşallah halkımızın hizmetine açacağız. Projemiz tamamlandığında, havalimanımızın iniş-kalkış kapasitesi artacak, Elazığ Havalimanı bölgesinde ulaşım ve lojistik üssü haline gelecek’’ dedi.

-‘’ 2003’te 26 olan aktif havalimanı sayımızı son 18 yılda 56’ya çıkarttık’’

Hava yollarının Türkiye için her daim stratejik bir alan olacağını dile getiren Bakan Karaismailoğlu, önemli yatırımlar yaparak 2003’te 26 olan aktif havalimanı sayısını son 18 yılda 56’ya çıkarttıklarını bildirdi. Yapımı devam eden 5 yeni havalimanı projesinin tamamlandığında havadaki güçlerinin daha da artacağını vurgulayan Karaismialoğlu, inşa edilen havalimanlarının şehirlere ekonomik açıdan canlılık ve daha fazla yatırım ve istihdam sağladığına işaret etti.

Bakan Karaismailoğlu, “2002 yılında ülkemizde bir yılda 34 milyon kişi uçabilirken, son 17 yılda yüzde 500’ü aşan bir artışla 209 milyon vatandaşımız, Türkiye’nin dört bir yanına uçarak ulaşabildi” açıklamasında bulundu.

Share