logo

SİNGAPUR VE AVUSTRALYA 737 MAX UÇAKLARINA YASAK GETİRDİ

Singapur Sivil Havacılık Kurumu (CAAS) ve Avustralya Sivil Havacılık İdaresi, Boeing 737 Max tipi uçakların ülkeye giriş çıkışını geçici olarak yasakladı.

Dünya, Etiyopya Havayolları’na ait Max 8 modeli bir yolcu uçağının düşmesi ve uçaktaki 157 kişinin ölümünü izliyor.
Singapur Sivil Havacılık Kurumu (CAAS) ve  Avustralya Sivil Havacılık İdaresi Boeing 737 Max tipi uçakların ülkeye giriş çıkışını geçici olarak yasakladı.

Avustralya Sivil Havacılık İdaresi, pazar günü Etiyopya-Kenya arasında seyreden Boeing 737 MAX 8 tipi uçağın Avustralya hava sahasında kullanılmasını askıya aldığını duyurdu. Açıklamada ülke içinde ya da başka ülkelerden gelen uçaklara izin verilmeyeceği belirtildi.

Singapur’daki Changi Havaalanı dünyanın en yoğun yedinci havaalanı ve şu an seferlerin iptal edilip edilmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Bazı havayolu şirketleri ve sivil havacılık kurumları, kazanın ardından Max 8 modeliyle uçuşları askıya aldı.

Singapur, Boeing 737 Max tipi uçakları tamamen yasaklayan ilk ülke oldu.

CAAS’ın açıklamasında, altı Boeing 737 Max 8 uçağı olan SilkAir’in ve China Southern Havayolları, Garuda Indonesia, Shandong Havayolları, Tayland Lion Air’in etkileneceği belirtildi.

ABD Sivil Havacılık Kurumu ise, havayolu şirketlerine Boeing 737 Max 8 modelinin uçuşa elverişli olduğunu bildirdi.

Dört havayolu firması daha Boeing 737 Max 8 tipi uçaklarını seferden çekti

Brezilya’nın Gol Havayolları, Meksika’dan Aeromexico şirketi, Hindistan’ın Jet Airways ve Arjantin’in Aerolineas firması, 157 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasının ardından Boeing “737 Max 8” tipi uçaklarının seferlerini durdurdu.

Güney Kore ulaştırma yetkilileri, 737 Max kullanan yerel bir havayolu şirketine güvenlik denetimi yapıldığını belirterek, bu süreçte bu uçakların seferlerinin durdurulduğunu kaydetti.

– ABD Havacılık İdaresi yetkilileri olay yerinde

ABD Federal Havacılık İdaresinden yapılan açıklamada yetkililerin, uçağın Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dan Kenya’nın başkenti Nairobi’ye yaptığı sefer sırasında düştüğü bölgeye vardığı bildirildi.

Havacılık yetkililerinin Etiyopya’nın öncülük ettiği inceleme ekibine katılacakları belirtildi.

Share