logo

TALİMATLARA UYMAYAN PİLOTA KULEDEN ANINDA UYARI

Havacılık sektörünün en önemli aktörlerinden Hava Trafik Kontrolörleri’nin Atatürk Havalimanı’ndan kalkışta prosedürlere uymayan bir iş jetinin pilotuna müdahalesi, telsiz görüşme kayıtlarına yansıdı

Havacılık sektörünün en önemli aktörlerinden Hava Trafik Kontrolörleri, anlık müdahaleyle olası risklerin önüne geçiyor. Bunun son örneği Atatürk Havalimanı’nda yaşandı.

Kalkış yapan ancak kalkışta verilen standart kalkış talimatını uygulamadığı öğrenilen yabancı tescilli bir iş jetinin pilotuna Hava Trafik Kontrolörünün anında müdahalesi kayıtlara yansıdı.

Pilotların yerdeki gözü kulağı olan hava trafik kontrolörlüğü; hızlı ve doğru planlama yapmayı, anında karar alma ve uygulamayı, iyi analiz yapmayı ve yoğun strese dayanılılığı gerektiren bir meslek grubu… Onlar, en küçük bir hatanın dahi faciayla sonuçlanabilecek kritik bir mesleği icra ederken, “Bu işin ‘pardon’u yok” dedirtiyorlar.

Paris-Tokyo seferi sırasında motor arızası nedeniyle İstanbul Havalimanı’na yönelen Air France uçağının, güvenli bir şekilde inişinden, itfaiye ekiplerinin yerde aldıkları önleme kadar geçen süre içinde tüm yapılması gerekenleri büyük bir dikkat ve soğukkanlılıkla sağlayan Hava Trafik Kontrolörlerinin faaliyeti de kayıtlarda izlenmişti.

Kaynak: HavaTürkcom

 

Share