logo

TESTLERİ POZİTİF ÇIKAN THY YOLCUSUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA!

Sağlık Bakanı Koca, Singapur’da corona virüs tanısı konan THY yolcusunun Fransız vatandaşı ve transit yolcu olduğunu söyledi. Koca, “Virüs Türkiye’ye ulaşmadı ama salgın kapımızda” diye konuştu.

Türkiye’den Singapur’a giden uçaktaki Fransız vatandaşı bir yolcuda corona virüsü tespit edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Singapur’da Koronavirüs tanısı konan yolcu, Fransız vatandaşıdır. Londra’dan Singapur’a giden transit bir yolcudur. Uçağımız yolcusuz olarak dönüş yapmıştır. Mürettebat, tedbiren 14 gün gözetim altında tutulacaktır” dedi.

 Bakan Koca, İstanbul’a yolcusuz dönen THY Singapur uçağının mürettebatının ilk muayenelerinde hastalık bulgusuna rastlanmadığını bildirdi.

BAKAN KOCA: ÇİN’DE KAYNAK BULAN BU VİRÜS TÜRKİYE’YE BULAŞMADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın corona virüsü önlemlerine ilişkin açıklamaları şu şekilde:

*Biz tedbirlerimizi erken dönemde aldık. Bu virüs dış kaynaklı olduğu için ülke içine girmesini engellemeniz gerekiyor. Her tedbiri en üst düzeyde alıyoruz. Bu süreçte Çin kaynaklı bu virüs Türkiye’ye bulaşmadı.

*Her geçen gün virüsün farklı ülkelere yayıldığını görüyoruz. Bu durum bizi giderek risk altına sokmaktadır. Bu süreçte vatandaşlarımızı daha çok bilgilendirerek, uyarılarımızı dikkate almalarını istiyoruz.

*Vatandaşlarımızın yurt dışına zorunlu olmadıkça çıkmamasını öneriyoruz. Yurt dışından gelen vatandaşlarımızın da 14 gün kendilerini evlerinde izole etmelerini rica ediyoruz.

*Yurt dışından dönen herkes potansiyel virüs taşıyıcısı. Biz bu mücadeleyi ancak vatandaşlarımızla birlikte verebiliriz.

*Gençlerin bu virüsü genelde taşıdığı, hafif atlattığı ama yaşlı hastalar için oluşturabilecek bir durum olabilir.

*Şu dönemde çalışılan numune sayısı 1363. Bunlardan pozitif olan hiçbir tane bile olmadı.

Share