logo

TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ARASINDA YENİ HAVA KORİDORU!

Türkiye ile Azerbaycan arasında direkt hava koridoru açıldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ile yaptığı başarılı çalışmaların ardından Türkiye ile Azerbaycan arasında hava koridorunun  15 Ağustos 2019 tarihinde başlaması konusunda anlaştı. Anlaşmayı DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Keskin, sosyal medya hesabından duyurdu.

Daha önce İran ve Ermenistan  hava sahası kullanılıyordu

Türkiye ile Azerbaycan arasında açılan direkt hava koridoru büyük tasarruf sağlayacak. Daha önce Türkiye’den her hangi bir havalimanı’ndan Azerbaycan’a ve Nahcivan’a  gidecek olan bir uçak İran ve Ermenistan hava sahasını kullanarak gidebiliyordu. Yapılan yeni anlaşma ile Türkiye’nin her hangi bir havalimanı’ndan  Azerbaycan’ın Nahcivan Havalimanı arasında direkt uçuş imkânı sağlayacak bir hava koridoru açılması için Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ile uzun süredir  yapılan çalışmalar tamamlandı. Varılan mutabakat çerçevesinde 15 Ağustos 2019 tarihinde yeni koridor kullanılmaya başlayacak.

Yeni Koridor havayolu şirketlerine tasarruf sağlayacak

Daha önce Türkiye’den Azerbaycan ve Nahcivan’a gidecek olan uçaklar, bu anlaşma ile halen kullanılan İran veya Ermenistan Hava Sahaları kullanan uçaklar, artık yeni açılan hava koridorunu kullanacak. Yeni hava koridorunu kullanan uçaklar hem zamandan hem de yakıttan tasarruf edecek.

 

Share