logo

TÜRKİYE’NİN GURURU TUSAŞ 47 YAŞINDA (VİDEOLU)

1973 tarihinde Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan ve Türkiye için önemli projelere imza atan TUSAŞ 47’inci yılını kutluyor. 

TUSAŞ tarafından sosyal medyada bir video yayımlanarak i yapılan paylaşımda ”Büyük bir azim ve vazife bilinci ile çalıştığımız yarım asra yaklaşan tarihimizde ilkleri gerçekleştirmenin gururuyla alın terimizi projelerimizle harmanladık. Çünkü biz Türkiye’nin havacılık ve uzay şirketiyiz. Ülkemize güç katmak için varız. Tam 47 yıldır… ” ifadelerine yer verildi.

47 YIL ÖNCE KURULDU 

TUSAŞ, 1973 tarihinde Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kuruldu. Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş uçağı ihtiyacının karşılanmasına yönelik F-16 uçaklarının kullanılması kararı alındı. Bununla birlikte TUSAŞ tarafından 1984’te TUSAŞ Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Türk-ABD ortak yatırım şirketi olarak 25 yıllığına kuruldu. 2005 yılında TAI’nin yabancı hisseleri Türk hissedarlar tarafından satın alınarak şirket yeniden yapılandırıldı.

Bu kapsamda TAI ve TUSAŞ birleşerek, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. çatısı altında faaliyetlerini genişletti. Havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumuna geldi.

İzlemek için tıklayınız

Share