logo

UÇAK YOLCULUĞUNDA GİYMEMENİZ GEREKEN 10 KIYAFET

2019’da uçak yolcuğu açsından rekor bir yıl oldu. Ocak ayından beri 4.6 milyon kişi hava yolunu tercih etti. Kıyafet seçimi yolculuklar için her zaman önemlidir.

Özellikle uzun uçak yolculuklarınızı size vereceğimiz bazı tüyolar ile daha çekilir hale getirebilirsiniz. İşte doktorlar, cankurtaranlar ve gezginlerin size ‘uçakta asla giymeyin’ dediği bazı kıyafetler…

TAYT
Uçuş sırasında, bacaklardaki damarlar fazla stres altına girer.Bu stresin nedeni de küçük bir koltukta saatlerce oturmak zorunda olmanızdır.

Taytlar bacaklarınızı sıkarak kan dolaşımının yavaşlamasına neden olur. Doktorların bu durumuna verdiği isim ise ‘ekonomi sınıf sendromu’.

Sentetik kumaşlar da iyi bir tercih değil. kıyafet seçerken doğal olmasından ve vücudunuzu tahriş etmeyeceğinden emin olun.

Jean

Belinizi kısacak her türlü pantolon modelinden vazgeçin. Jean’ler, esnemeyen kumaşlardan yağıldığı için belinizde ciddi bir baskı oluşturacaktır. Bel kısmı lastikli kıyafetler tercih etmeniz, oturduğunuzda belinizin rahatlıkla esneyebilmesini ve kan basıncında değişik olmamasını sağlayacaktır. Uçakta rahat edebilmeniz için jean’lerden uzak durun.

Dar sütyen

Dar sütyen

Uçak yolculuklarında doğru iç çamaşırını seçmek de önemlidir. Size dar gelen bir sütyenle yolculuk yapmak, son derece can sıkıcı bir durum olacaktır. Kendi ölçünüzde, sıkmayan bir sütyen takmanız, omuzlarınızın ve sırtınızın ağrımasını önler, uçak koltuğunda daha rahat oturmanızı sağlar.

Sütyenlerin metal aparatları da havalimanında güvenliğin engeline takılabilir. Bralet giyinmek en doğru seçim olacaktır.

Tulum

Tulum

Tulumlar uçak yolcuğu için başlangıçta çok rahat görünebilirler ancak iş tuvalet ihtiyacına geldiği zaman, durum tam bir kabusa dönebilir. Tuvalet ihtiyacınızı gidermek için tulumun üst tarafını tamamen açmanız gerekecek ve steril olmayan bir ortamda bunu yapmak pek de doğru değil. Bu durum tek parça olan tüm kıyafetler için geçerli.

Düşük bel pantolonlar

Düşük bel pantolonlar

Her gün yüzlerce insanın temas ettiği uçak koltuklarında 90 farklı türde bakteri var. Düşük bel pantolonlar, koltuğa oturduğunuzda belinizin açılmasına neden olur. Uçak koltuğunun emniyet kemeri, derinize temas ettiği anda, bakterilerin vücudunuza girmesi kaçınılmaz olur. Bu nedenle belinizi kapatan kıyafetler giyip düşük bel pantolonlardan uzak durmalısınız.

Yeni ayakkabılar

Yeni ayakkabılar

Yolculuklarda yeni aldığınız bir ayakkabıyı giymeyin. Sizi her zaman rahat hissettiren, eski ayakkabılarınızdan birini giyin. Çünkü onların size nasıl hissettireceğini bilirsiniz. Yeni ayakkabılar, bazen ayaklarınızı vurabilir ve ağrıtabilir. Bu durumun olmasına engel olmak için yeni ayakkabılar giymekten kaçının.

Yüksek topuklu ayakkabılar

Yüksek topuklu ayakkabılar

Topuklu ayakkabılar, yolculuklar için en kötü seçim. Rahat değiller ve acil durumlarda koşmanıza engel olurlar. Hatta uçağı kaçırmanıza bile neden olabilirler. Topuklu ayakkabılar, tehlike teşkil ettiği için uçağın acil iniş yapmasına bile neden olabilir.

Metal aksesuarlı kıyafetler

Metal aksesuarlı kıyafetler

Farklı havaalanlarında, tarayıcılar farklı miktarlarda metal algılar. Bazı tarayıcılar, giysilerinizdeki metal fermuar kilidini veya büyük bir saç tokasını bile görebilir.

Deneyimli gezginler, bu cihazların piercing’i bile tespit edebileceğini söylüyor.

Üzerinizde fazla metal bulundurmamaya özen gösterin.

Havayolu şirketlerinin yasaklı listesindekiler

Birçok şirketin kendi yasak listeleri vardır. Örneğin, bazı şirketler kadınların gemide tozluk giymesine izin vermez. Giysileriniz çok açıksa veya üzerlerinde bazı hakaret edici kelimeler varsa, uçağa binmenize izin vermeyebilirler. Böyle durumlardan kaçınmak için havayolu şirketinin uçuş kurallarını incelemek en iyisidir.

Parfüm

Parfüm elbette bir kıyafet değil. Ancak üzerinize çok fazla parfüm sıkmanız, uçuş güvenliğini riske atacağından uçağa binmeniz engellenecektir. Ayrıca saatlerce kapalı alanda kalacağınız diğer yolcuların da parfümden rahatsız olmasına neden olacaktır.

Share