logo

UÇAKLARLA İLGİLİ BİLİNMEYEN SIRLAR…

Neden geceleri iniş ve kalkışlarda ışıklar kapanır?: Çünkü uçağın iniş ve kalkışı sırasında acil bir durumda hem kabin ekibinin hem de yolcuların koşulları gözlemlemesi gerekir. Gece iniş ve kalkış yapan uçaklarda ışıkların sönmesi, gece gözlerimizi karanlığa alıştırmak için. Herhangi bir kaza durumunda, ışıklar açık olsa idi, gözlerin karanlığa alışmak için kaybedeceği birkaç saniyeyi kazanmak amaçlı ışıklar kapatılıyor.

Perdeler niçin hep açık?: Perdeler kapalı olursa, dışarıyı görmemiz engellenebileceği, hangi tarafın çıkış için emniyetli olduğunu anlamak için vakit kaybedileceğinden dolayı perdeler açık tutuluyor.


Uçakların gizli odaları: Uzun menzilli seferlerde uçuş görevlilerinin dinlenmesi amacıyla uçaklarda gizli odalar bulunuyor. Uçak tipine göre dinlenme odalarının yeri değişiyor. Genellikle pilot dinlenme odaları kokpitin hemen arkasında bulunuyor. Yüksek kabine sahip 777’lerde özel dinlenme odaları uçağın business class veya orta kısmına yerleştiriliyor. Odaya merdivenle çıkılıyor. Özel bölümde elbise dolabı, tuvalet var.

Dinlenmek için tam yatar hale gelebilen koltuklar havayollarının isteği doğrultusunda konulabiliyor. Uçuş süresi ve yolcu sayısına bağlı iniş-kalkış gibi kritik anlar dışında gerek pilotlar, gerekse de kabin memurları sırayla bu odalarda dinleniyor. İniş- kalkış dışında kokpitte en az bir kaptan pilot ve bir ikinci pilot bulunurken üçüncü pilot dinlenme odasına gidebiliyor.

Uçak tuvaletleri: Tuvalette kapıyı kitleseniz bile dışarıdan açılabilir.


Pilotlar farklı yemekler yemek zorunda: Pilotlar kokpitte ve kaldıkları otellerde zehirlenme ihtimaline karşı, farklı menülerden yemek zorundadırlar.


Pilotlar gözlerini dört açıp yola bakmıyor: Pilotlar uzun uçuşlar sırasında uyuya kalıyorlar. (Küçük şekerlemeler yaptıkları zamanlar dışında)

Yolculuk sırasında verilen yastıklar hiç yıkanmıyor: Kimse bunları yıkamıyor. Uçuş sırasında verilen kulaklıklar… Onları da kimse yıkamıyor.


Hostesler maaş almak için uçağın kalkmasını bekliyor: Bazı havayolu çalışanlarına uçak kalkana kadar ödeme yapılmıyor. Kalkış yaparken ne kadar başarılı olduklarına bağlı ödeme alıyorlar.


Oksijen maskesi hayatını kurtarmaz: Aslında oksijen maskeleri sadece 15-20 dakikalık ihtiyacı karşılayabiliyor.

Yemek vermek için geceyi beklerler: Uçuş görevlileri yemek servisi için geceyi bekleyebilirler. Daha fazla insan uyuyor olur ve daha az iş çıkar.

Share