logo

UÇAN BALİNA BU YIL GÖKYÜZÜNDE

5 ton ağırlığı ve 1.5 ton bomba taşıma yüküyle dikkat çektiği silahlı insansız hava aracı AKINCI’nın ilk uçuşunu bu yıl gerçekleştirmesi bekleniyor. AKINCI, yerli ve milli sistemler ve bombalarla donatılıyor.

Silahlı insansız hava aracı AKINCI’nın ilk uçuşunu bu yıl gerçekleştirmesi bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Atakule’de gençlerle bir araya gelerek, savunma sanayiine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, silahlı ve silahsız insansız hava aracı üretiminde önemli aşamalar kaydedildiğini belirterek, “Şimdi de üçüncü faza geçiyoruz ve üçüncü fazda insansız hava araçlarının çok çok önemli boyutta olanını 5-6 ay içerisinde onu üretiyoruz, o üretildikten sonra inşallah bu işi çok daha güçlü yapacağız. 5 ton ağırlığında bir İHA, 1.5’luk bombaların olduğu, onlarla birlikte o zaman terörle mücadelemiz içeride ve dışarıda çok daha farklı bir şekilde gelişecek” dedi.

24 saat havada

Şekli itibariyle “Uçan balık” benzetmesi yapılan AKINCI İHA, 40 bin feet irtifaya kadar çıkarken, 24 saat havada kalabiliyor. Akıncı, 4,5 ton kalkış ağırlığına, 20 metre kanat açıklığına sahip olacak. Çift türbin motorlu tahrikle görev yapacak Akıncı, 900 kilogram harici, 450 kilogram dahili faydalı yük taşıyabilecek. Platform, milli uydular üzerinden kontrol edilebilecek. AKINCI bu özellikleriyle savaş uçaklarının yaptığı bir kısım görevleri icra edebilecek. AKINCI, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ/TEI tarafından geliştirilen PD 220 motoru ile havalanması hedefleniyor. AKINCI’da Milli Görüş Hattı ve Uydu Haberleşme Sistemi, Milli Elektronik Destek Podu, Milli AESA (Çok Amaçlı Hava Radarı, Sentetik Açıklıklı Radar, Meteoroloji Radarı) Radarı gibi donanımlar olacak.

‘Savaş uçaklarımızın yükünü azaltacak’

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, daha önce yaptığı bir açıklamada, “AKINCI, bu sistemleri bir arada taşıyabilen, havadan taarruz gücüne sahip ve hızlı şekilde hedefe angaje olabilen bir sistem. Adeta savaş uçaklarımızın yükünü azaltacak, onların görevlerini, havadan bombardımanı da icra edebilecek. Ülkemizde milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatabileceğimiz AKINCI İHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecek. AKINCI aynı zamanda türbin motorlu, çift motorlu bir araç. AKINCI, kendi sınıfında 3 sene içinde dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelecek. 2020 içinde bu sistemi ülkemizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz” demişti.

Yerli mühimmatlarla donatılacak

AKINCI, başta yerli mühimmatlar olmak üzere çeşitli mühimmat konfigürasyonlarıyla görev yapabilecek. Araç, MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılabilecek. Öngörülen mühimmat konfigürasyonları kapsamında AKINCI aynı anda 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-82, 2 adet MAM-L taşıyabilecek. Görev gereklerine göre 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-81, 8 adet MAM-C’yle donatılabilecek AKINCI, ayrıca başka bir konfigürasyonda aynı anda 2’şer adet Teber-81, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ilk milli hava füzelerinden Gökdoğan ile görev yapabilecek.

Share