logo

WESTJET HAVAYOLLARI UÇAĞI KUŞ SÜRÜSÜNE ÇARPTI!

Kanadalı WestJet Havayolları uçağı, pistten kalktıktan kısa bir süre sonra kuş sürüsüne çarptı. Motorları zarar gören uçak, acil iniş yapmak zorunda kaldı. Uçağın içinde yer alan mürettebat ve yolcular ise korku dolu anlar yaşadı.

Kanadalı WestJet Havayolları’nın bir alt şirketi olan ve çok düşük maliyetli uçuşlar gerçekleştiren Swoop Havayolları’nın 312 numaralı uçağı, Kanada’nın Britanya Kolombiyası eyaletinde bulunan Abbotsford kentinden havalandı. Kalkışın ardından çok kısa bir zaman sonra kuş süresine çarpan uçak, kalkış yaptığı havalimanına acil iniş yaptı.

Kanada’nın Alberta eyaletindeki Edmonton şehrine inmesi planlanan Boeing-737 tipindeki uçaktaki yolculardan biri olan Donna-Lee Rayner, olay sonrasında olanları Facebook’ta yaptığı paylaşımda anlattı.

Uçağın içi duman ve yanık kokusuyla kaplandı:

Rayner, paylaşımında “Uçağa bindiğimizde her şey yolundaydı. Kalkış gerçekleşti ve birden çok gürültülü sesler duymaya başladık. Ardından kabinde duman çıktı ve yanık kokusu gelmeye başladı. Şaşırtıcı derecede sakindim fakat aynı zamanda ne olduğunu da merak ediyordum. Bir şeylerin yanlış gittiğini anladığımdaysa telefonum kurtulur da görülür diye telefonuma güle güle mesajlarımı kaydetmeye başladım” ifadelerini kullandı.

Donna-Lee Rayner, uçaktaki ekibin kullandığı intercom sisteminden birbirlerine haber verdiklerini ve motorlara kazların çarptığını söylediklerini belirtti. Uçağın içindeki yanık kokusuysa yanan kuşlardan kaynaklanmış.

Abbotsford Havalimanı açıklama yaptı:

Olayın gerçekleştiği Abbotsford Havalimanı; uçağın herhangi bir sorun meydana gelmeden güvenli biçimde indiğini, yolcuların ise havalimanı içerisine alındığını açıkladı. Swoop Havayolları ise Twitter’da konu hakkında şu açıklamayı yaptı: “312 numaralı uçuşun kuşlara çarpmasından sonra havalimanına güvenli şekilde indiğini doğruluyoruz. Tüm yolcular sıkıntısız biçimde uçaktan çıkarıldı. Misafirlerimizin güvenliğini sağladıkları için kaptanlarımıza ve uçuş ekibine teşekkür ederiz.”

Olayın ardından Boeing-737 tipindeki uçak, meydana gelen hasarın giderilmesi için hizmet dışı hâle getirilirken yolcuların Edmonton’a gidebilmesi için başka bir uçak gönderildi.

Share