logo

YOLCU UÇAĞI ACİL İNİŞ SIRASINDA ALEV ALDI:13 ÖLÜ(VİDEOLU)

Moskova-Murmansk seferini yapan Rus havayolu şirketi Aeroflot’a ait yolcu uçağının, Şeremetyevo Havalimanı’na acil iniş yaptığı sırada alev alarak yanmaya başladığı bildirildi. Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, 2’si çocuk 13 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Rus havacılık ajansı Rosaviatsiya’dan Sputnik’e konuşan bir kaynak, Moskova-Murmansk seferini yapan Aeroflot’a ait Superjet-100 modeli yolcu uçağının, havada yaşanan bir sorun nedeniyle Şeremetyevo Havalimanı’na acil iniş yaptığını, iniş sırasında uçağın alev alarak yanmaya başladığını belirtti.
Uçak havalandıktan bir süre sonra mürettebatın iletişim sorunu olduğunu bildirerek Şeremetyevo’ya dönüş izni istediğini aktaran kaynak, hava aracının inişini zor hava koşullarında gerçekleştirdiğini ve ancak ikinci denemede inmeyi başardığını kaydetti.

Uçakta 73 yolcu ve 5 mürettebat bulunuyordu.

RUSYA SORUŞTURMA KOMİTESİ: KAZADA 2’Sİ ÇOCUK 13 KİŞİ ÖLDÜ

Rusya Soruşturma Komitesi basın dairesinden ilk yapılan açıklamada, yolcu uçağının Şeremetyevo Havalimanı’nda yanması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin de yaralandığı aktarılmıştı. Ancak daha sonra Komite Sözcüsü Svetlana Petrenko, uçağının sert iniş yapması sonucu 2’si çocuk 13 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Rus basınına konuşan Petrenko, “Şu anda soruşturma makamı, aralarında 2 çocuğun da bulunduğu 13 kişinin hayatını kaybettiği bilgisine sahip” ifadelerini kullandı.

Kaza ile ilgili farkı alternatiflerin üzerinde durulduğunu belirten sözcü, “Ancak kazanın nedenleri ve ayrıntıları ile ilgili kesin sonuçlara, soruşturma makamı tarafından elde edilen tüm veriler her yönüyle incelendikten sonra varılacak” dedi.

​​YANGIN TAMAMEN SÖNDÜRÜLDÜ

Rusya acil servislerinden Sputnik’e konuşan bir kaynak, Aeroflot’a ait Sukhoi Superjet 100 uçağının yarısının yandığını söyledi. Yolcuların bir kısmının uçağı kendileri terk ettiklerini belirten yetkili, diğer kısmınınsa acil servis çalışanları tarafından tahliye edildiğini ifade etti.

Bu arada uçaktaki yangının tamamen söndürüldüğü bilgisi geldi. ​ ​Rusya Soruşturma Komitesi, olayla ilgili olarak ceza davası açtı.

Rusya Sağlık Bakanlığı, Şeremetyevo’daki uçak yangınında ağır yaralanan 2 kişinin Vişnevskiy Cerrahi Araştırma Enstitüsü’ne sevk edildiklerini bildirdi.
Açıklamada, “Şeremetyevo’daki uçak yangınından sonra durumları ağır olan 2 yaralı Vişnevskiy Cerrahi Araştırma Enstitüsü’ne sevk edildi. Sağlık Bakanlığı uzmanları, daha hafif yaralı olan 2 yolcuyla görüşecek, gereklilik halinde bu kişiler federal sağlık kurumlarından birine sevk edilecek” dendi.

Sağlık Bakanlığı Moskova bölge müdürlüğünden yapılan açıklamadaysa olayda orta derecede yaralanan 3 kişinin Himki Hastanesi’nde tedaviye alındığı kaydedildi.

ACİL DURUMLAR BAKANLIĞI’NDAN ACİL TELEFON HATTI

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Şeremetyevo Havalimanı’nda yaşanan olayla ilgili acil telefon hattının açıldığını bildirdi. Bakanlığın açıklamasında, “Acil Durumlar Bakanlığı bünyesinde Şeremetyevo’da sert iniş yapan uçak konusunda 8-800-775-17-17 numaralı acil telefon hattı açıldı” dendi.

OLAYIN TİTİZLİKLE SORUŞTURULMASI İÇİN TALİMAT VERİLDİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Şeremetyevo’da yaşanan olayla ilgili titiz bir soruşturma yapılması ve yaralılara gerekli yardımların sağlanması için talimat verdiğini belirtti.

Basın mensuplarına açıklama yapan Peskov, “Başkana Şeremetyevo’daki uçak kazası hakkında bilgi verildi, insani kayıplar konusunda ilk rakamlar rapor edildi. Başkan, söz konusu kazanın titizlikle soruşturulması, ayrıca ihtiyaç duyan herkese derhal yardım edilmesi için gerekli talimatları verdi” ifadelerini kullandı.

İzlemek için tıklayınız

Share