logo

YUNAN BAŞBAKANI ÇİPRAS’TAN TÜRK JETLERİ TACİZİ İDDİASI

Yunanistan Başbakanı Çipras, Türk jetlerinin helikopterini engellediğini iddia etti. Türk güvenlik kaynaklarından yapılan açıklamada ise jetlerimizin herhangi bir tacize karışmadan sadece görevini yaptığı belirtildi.

Yunan Başbakan Çipras, 1821’de başlayan Rum isyanları sonucunda bağımsızlığını ilan eden Yunanistan’ın bağımsızlık yıl dönümünü kutlamak amacıyla Ege Denizi’ndeki Yunan adalarına gerçekleştirdiği ziyaret sırasında kullandığı helikopterin Türk F-16’ları tarafından engellediğini iddia etti.

Bu iddianın ardından Türk güvenlik kaynaklarından yapılan açıklamada herhangi bir engelleme ve tacizin söz konusu olmadığı Tükr jetlerinin normal görevini icra ettiği belirtildi.

Çipras olayla ilgili olarak, “Hava sahamızı ihlal eden jetlere, Yunan uçakları müdahale edene kadar helikopterimizi alçak irtifada tutmaya zorlandık. Yakıtlarını bir hiç uğruna harcadılar. Biz ülkemizin bütünlüğünü her zaman savunacağız” dedi.

İDDİALARA YANIT

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre; Çipras ve bazı yabancı basın organları tarafından iddia edildiği gibi, Yunanistan Başbakanı’nın bugünkü faaliyetinde, Türk savaş uçaklarının herhangi bir taciz girişimi olmadığı, uçakların mutat görevlerini icra ettiği öğrenildi.

 

Share