logo

2015’İN YATIRIM LİDERİ ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI

ucuncu_havalimanı_maket

Türkiye, özel sektör altyapı yatırımında 2015’i 44.7 milyar dolarla lider kapattı. Bunda en büyük pay 35.6 milyar dolarlık yatırım tutarıyla 3. Havalimanı projesinin oldu…

Türkiye, Dünya Bankası verilerine göre, 2015’te kamu-özel ortaklığı kapsamında en fazla özel sektör yatırımı gerçekleştiren ülke oldu. Bu kapsamdaki küresel yatırım tutarı 111.6 milyar dolar olurken, Türkiye 44.7 milyar dolar ile en fazla yatırım yapılan ülke haline geldi. Türkiye’yi liderliğe 35.6 milyar dolarlık İstanbul 3. Havalimanı ve 6.4 milyar dolar ile Gebze- İzmir Otoyolu taşıdı.

yusuf_akcayoglu_konusma

Dünya Bankası tarafından yayınlanan verilere göre, dünya çapında özel sektörün altyapı yatırımları bir önceki yılla hemen hemen aynı kalarak 111.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Son dönemde tercih edilen yatırım modellerinden biri olan ve toplam portföy büyüklüğü 115 milyar dolara ulaşan kamu-özel ortaklığıyla yapılan altyapı yatırımlarında 2015’te Türkiye’nin payı 44.7 milyar dolarla yüzde 40 olarak gerçekleşti. Bu tutarın 35.6 milyar doları İstanbul 3. Havalimanı’nı inşa edip işletecek İGA (İstanbul Grand Airport) Havalimanı İşletme şirketinden, 6.4 milyar doları ise Gebze-İzmir Otoyolu’ndan kaynaklandı.

Dünyada yenilenebilir enerji yatırımı öne çıkıyor

Dünya ölçeğinde bakıldığında ise yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlar ağırlık kazandı. Güneş enerjisi alanında son 5 yılın ortalamasından yüzde 72 oranında daha fazla yatırımın 2015’te gerçekleştiği, toplam özel sektör enerji yatırımlarının yüzde 60’a yakınının yenilenebilir enerjiye yapıldığı belirtildi. Küresel özel sektör altyapı yatırımlarının önceki yıllara göre artmamasının nedeni ise Çin, Brezilya ve Hindistan’daki yatırım yavaşlamasına bağlandı. Brezilya’da, 2014’te 47.2 milyar dolar yatırım yapılırken, 2015’te bu tutarın 4.5 milyar dolara gerilediğine işaret edildi.

Dünya Bankası verilerine göre, 2015’te küresel çapta 9.4 milyar dolarlık güneş enerjisi yatırımı yapıldı. Toplam yatırımlar içinde enerjinin payı ise yüzde 34 oldu. Ulaştırma en fazla yatırım yapılan alan oldu. Yüzde 63 ağırlıkla bu sektörde 69.9 milyar yatırım gerçekleşti. Dünya Bankası, ortalama proje büyüklüğünün de artmaya devam ettiğini ve 2015 yılı projelerinin ortalama büyüklüğünün 419.3 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Sonuçları değerlendiren Dünya Bankası Grubu Kamu-Özel Sektör Ortaklıkları Uygulama Grubu Yöneticisi Clive Harris, Brezilya- Çin-Hindistan hariç gelişmekte olan ekonomilerdeki yatırım tutarının 99.9 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, yıllık bazda yüzde 92’lik artış olduğunu kaydetti.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?