logo

22 ÜLKE KONSOLOSU AHL’DE TERÖRÜ LANETLEDİ

ahl_konsoloslar_karanfil1

İstanbul’da görev yapan 22 ülkenin konsolosu Atatürk Havalimanı’na gelerek salı günü meydana gelen canlı bombalı saldırıların gerçekleştiği alana karanfil bıraktı.

ahl_fransa_baskonsolosu

Saldırıların gerçekleştiği dış hatlar terminali geliş katı önünde bir açıklama yapan Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, “Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin konsolosları olarak başsağlığı diliyoruz. İnsanlık olarak terörü kesinlikle her nereden geliyorsa gelsin kesinlikle kınıyoruz. Teröre karşı bir arada olmalıyız” dedi.

ahl_konsoloslar_karanfil

22 ÜLKE KONSOLOSU KARANFİL BIRAKTI

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ise dünyanın ve Türkiye’nin terör eylemleriyle hain ve alçakça saldırılarla karşı karşıya olduğunu ifade etti. Atatürk Havalimanı’nda 3 gün önce gerçekleşen haince saldırıda 44 kişiyi kaybettiklerini dile getiren Kerimoğlu, “Biz bütün bu alçakça saldırıları dost ülkelerin konsoloslarıyla birlikte şiddetle kınıyoruz. Hep birlikte teröre karşı mücadelenin ancak tüm insanlığın bir arada ortak bir bilinçle mücadele edilmesiyle sonlandırabileceğine inanıyoruz. Bunun bir insanlık suçu olduğunu, terör eylemleriyle hiçbir amaca ve hedefe ulaşılamayacağını burada bulunan dost konsolosluk temsilcileriyle açıklıyoruz” dedi.

Terörün asla amacına ulaşamayacağını belirten Kerimoğlu, “Teröre karşı hep birlikte bütün insanlık olarak mücadele etmeyi de bir amaç olarak görüyoruz. Avrupa Birliğinin temsilcileri önemli ölçüde buradaydı. İsveç, İsviçre, Fransa, İspanya, Romanya, İtalya, Bosna Hersek, aklıma gelenler. Amerikan başkonsolosu müsait değildi, gelemedi, 22 ülkenin konsolosu buradaydı” diye konuştu. 

ahl_chp_karanfil

CHP HEYETİ PATLAMA YERİNİ ZİYARET ETTİ

Konsoloslarla birlikte aynı dakikalarda havalimanına gelen CHP heyeti de alanı ziyaret ederek ölenlerin anısına karanfil bıraktı. Burada bir açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, “Son günlerde ülkemizin her gün bir bombanın patladığı terörün yolgeçen hanına dönüştüğü bir süreç yaşıyoruz. Bugün terör örgütünü kınamak için buradayız. Ülkenin her dönemden fazla zor bir süreçten geçtiğini, birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bir dönem yaşıyoruz. Terör nereden gelirse gelsin, destekçisi kim olursa olsun her türlü terörü kınıyoruz. Onlarca yurttaşımızın havalimanında, havalimanı çalışanlarının, yurtdışına yolculuk yapanların, ülkemize gelenlerin güvenliğini koruyamadığımız için üzgünüz. Ama ne yazık ülkeyi yönetenler bu sorumluluğu taşıyarak, yüzlerce insanın ölümünde sorumlu gözükenler sorumluluk taşıyarak tıpkı batıda olduğu gibi istifalarını söz konusu etmedikleri bir gerçektir. Teröre karşı yeterince güvenlik önlemleri almadıklarından dolayı başta İçişleri Bakanı olmak üzere güvenlikten sorumlu olanların derhal istifa etmeleri gerektiği kanısındayız. Bu da yetmiyor, bunun hesabının da verilmesi gerekiyor. IŞİD’in ne zaman terör örgütü ilan edildiğini biz henüz bilmiyoruz. Bunun kamuoyu ile paylaşılması lazım” diye konuştu.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?