logo

27 EYLÜL, TÜRKİYE SİVİL HAVACILIK GÜNÜ OLMALI !

hurku

Vecihi Hürkuş tarafından imal edilen ilk sivil Türk uçağı VECİHİ XIV’un İstanbul Kadıköy’de gerçekleştirdiği uçuşun üzerinden 85 yıl geçti.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği, 2013 yılından bu yana düzenli olarak sürdürdüğü “27 Eylül, Türkiye Sivil Havacılık Günü Olmalıdır!” çağrısında bir yılı daha arkasında bırakırken 27 Eylül yine Sivil Havacılık Günü/ Havacılık Bayramı olarak kabul edilmedi.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği tarafından 27 Eylül Türkiye Sivil Havacılık Günü hakkında yayımlanan basın bülteni;

27 Eylul Cuma 15:00 – 19:00
Vecihi Hürkuş Anıtı (Kızıltoprak Kadıköy)

İlk sivil Türk uçağı VECİHİ XIV, Vecihi Hürkuş tarafından imal edilerek 27 Eylül 1930 tarihinde ilk uçuşunu İstanbul Kadıköy’de yapmıştır.

VECİHİ XIV, projesi, imali, emeği ve malzemeleri ile ilk sivil Türk uçağıdır. Bu nedenle Türk ve dünya semalarında uçan bu ilk sivil uçağımızın ilk uçuş günü bir devrin açılışıdır. Gurur ve sevinç, ideal ve başarıların dönüm noktasıdır. Yeni bir başlangıçtır. Bu başlangıç, günümüze ve geleceğe ışık ve ümit vermelidir. Değeri bilinmeli anlaşılmalı ve kaynak alınarak geliştirilmelidir.

27 Eylül, Türkiye Sivil Havacılık Günü olmalıdır.
27 Eylül, Türk Havacılık Bayramı olmalıdır.

İlk Türk uçağını (VECİHİ K-VI) 1924 yılında yapan Vecihi Hürkuş; bu uçakla İzmir’de 25 Ocak 1925 tarihinde uçmuştur.

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği (TVHMD) bu etkinlikle; 2013 yılından itibaren her 27 Eylül gününün Türkiye Sivil Havacılık Günü ve Türk Havacılık Bayramı olarak kutlanmasını, bu platforma katılacak paydaşlarla düzenlemeyi, kutlamayı kararlaştırmıştır.

Destek, öneri ve katılımınızı bekliyoruz.
Saygılarımızla

Bravo Vecihi Sana Başlıklı Yazıyı Okumak İçin;

vecihi-hurkus-taninmaya-basliyor-1930-33628

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?