logo

İNSANSIZ İLK UÇUŞ KONTROL KULESİ

insansiz_kule

Hayal etmeye çalışın , uçağınız inişe geçti ve uçuş kulesinde hiç kimse yok ! Havalimanı kamera ve sensörlerle takip ediliyor. Dünyanın en yalnız havalimanından bahsediyoruz.

Uçak kazalarının sebeplerinin başında pilotaj hatası gelir, İsveç’teki bir havalimanı ise insansız hava trafik kulesini test ediyor.

Bu havalimanının adı Ornskoldsvik. İniş ve kalkışlar 150 km uzaklıktaki başka bir havalimanındaki uzaman ekip tarafından gerçekleştiriliyor. Hem de tamamen kameralar ve sensörler vasıtasıyla video görüntüleme sistemleriyle…

Ornskoldsvik Havalimanı bu teknolojiyi kullanan ilk havalimanı. Avusturalya’da da benzer projeler gündemde.

“Hiç insan gözü ile kamera sistemi bir olur mu?” demeyin ! Üst düzey kamera teknoloji ve havalimanı çevresine doğru yerleştirme ile kör noktalar ortadan kalkıyor ve daha detaylı takip imkanı doğuyor.

Bu kızılötesi kameralar ve termal sensörler ile desteklenen bir sistem. Sistem sayesinde, her türlü hava şartında başta pist olmak üzere önemli noktalar denetleniyor.

Bu akıllara durgunluk veren proje 2015 yılının Nisan ayında Saab tarafından dizayn edildi ve artık havalimanı idaresine devredilmiş durumda.

24 metre boyunda kulelere yerleştirilen 14 adet yüksek çözünürlükteki kameralarla test çalışmaları devam ediyor.

Buradaki amaç çalışanların azaltılması değil, verimsiz havalimanlarının kapatılmasındansa bu şekilde seyahat edenlere imkan tanımak.

 

APRON24.COM

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?