logo

3. HAVALİMANINA METRO AÇILIYOR !

İstanbul 3. Havalimanı’na ulaşımı sağlayacak, kentin trafik sorununun çözümüne katkıda bulunacak, Gayrettepe-3. Havalimanı metro hattının proje çalışmalarına başlandı.

metro

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, İstanbul 3. Havalimanı’na kolay ulaşımı sağlamak, İstanbul trafiğine nefes aldırmak ve şehir içi ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla Bakanlık tarafından yapımı üstlenilen Gayrettepe-3.Havalimanı metro hattının etüd-proje yapımı ihalesine çıkıldığını açıkladı. Bilgin, ihalenin 27 Temmuz’da sonuçlandığını söyledi.

Projenin 3. Havalimanına ulaşım için çok önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Bilgin, “Bu raylı sistem 3. Havalimanına hızlı erişimi sağlayan, şehrin merkezi noktalarından çok kısa sürelerde havalimanına İstanbulluları ulaştıran bir proje olacak” dedi. Hattın yaklaşık 33 kilometre uzunluğunda olacağını belirten Bilgin, iki nokta arasında ulaşımın 26 dakikada sağlanacağını kaydetti.

Gayrettepe-3.Havalimanı metro hattında, saatte 120 kilometre sürat yapabilen hızlı metro araçları kullanılacak. Hat tamamlandığında İstanbul’daki diğer metro hatlarıyla da entegre olacak. Etüd-proje yapımı işinin en fazla 1 yıl içinde bitirilmesi, 2016’da da söz konusu hattın yapım ihalesine çıkılması planlanıyor.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?