logo

3. HAVALİMANI’NDA YER TESLİMİ YAPILIYOR

İstanbul’u dünyada uçuşların merkezi haline getirecek üçüncü havalimanı ihalesinin üzerinden 704 gün geçti.

Bu zaman içerisinde yeni havalimanı her yönüyle konuşuldu tartışıldı. Sonunda yer teslimi aşamasına kadar gelindi.

Tüm etapları tamamladığında yıllık yolcu kapasitesi 150 milyonu aşacak Üçüncü Havalimanı için yer teslimi 24 Şubat Salı günü  (bugün) gerçekleştirilecek.

ucuncu_h1

İhaleyi kazanan konsorsiyum ile DHMİ 9 Kasım 2013 tarihinde sözleşme imzalamıştı. Konsorsiyum, sahada inşaat çalışmalarına başlamak için sözleşmenin ardından yer teslim talebinde bulundu. Ancak DHMİ, nihai orman izninin alınmasıyla ilgili işlemler tamamlandıktan sonra yer teslimi yapılabileceğini bildirdi.

Bu işlemlerin tamamlanması yaklaşık bir yılı aşkın sürede gerçekleşti. DHMİ bugün ihalenin yapılmasının üzerinden geçen 704 günün ardından yer teslimini gerçekleştirecek. Projenin ilk etabında, 90 milyon yolcu/yıl kapasiteli terminal ile iki paralel pistin 29 Ekim 2017 tarihinde açılması planlanıyor.

ucuncu_havalimani

KONTROLLÜK TEŞKİLATI İHALEYE ÇIKTI

Diğer taraftan projeyle ilgili olarak kontrollük teşkilatı ihaleye çıktı. Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan’ın imzalamasıyla tamamlanan şartnamede ihalenin en kısa sürede yapılması hedefleniyor. Şu ana kadar üçün havalimanının Duty Free ve Güvenlik Şirketi ihaleleri tamamlandı. Dutyy Free ihalesini Uni Free kazandı. Güvenlik ihalesini ise İGA Güvenlik Şirketi aldı.

thy_ucaklar

THY ŞİMDİ ÖZEL TERMİNAL İÇİN BASTIRACAK

Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023 hedeflerine 420 uçaklık filo ile yılda 100 milyon yolcu taşımak. Milli şirket böylesine büyük bir operasyonu sıkıntı yaşamadan gerçekleştirebilmek için üçüncü havalimanında özel bir terminal istiyor. Şu ana kadar yüklenici firmaya bu talebini belli aralıklarla yineleyen THY yönetiminin, yer tesliminin ardından özel terminal için bastıracağı belirtiliyor.

 

 

 

 

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments