logo

50. YILDA SİNGAPUR’DAN MÜTHİŞ LEZZETLER

singapur_kabin

Singapur Havayolları, ülkenin 50. kuruluş yıldönümünü kutlamak için, üç aylık bir süre boyunca tüm kabin sınıflarında ‘Tarihi Singapur Mutfağına’ özgü yemekler sunacak.

Ayam Tempra

Yolcular, Singapur’un meşhur aşçısı Sayın Shermay Lee ile Mrs Lee’s Cookbook: Nonya Recipes kitabının yazarı ve büyük annesi olan Lee Chin Koon’un tariflerine göre özel olarak geliştirilen  enfes Peranakan yemekleri tatma fırsatını yakalayacak.

Shredded Duck and Melon Salad

“Peranakan”, Malaycanın konuşulduğu ülkelerde doğanlar için kullanılan bir terimdir ve Singapur’un da dahil olduğu Malay Adalarındaki yerli halkla evlenmiş olan eski Çin göçmenlerinin oluşturduğu topluluk kastediliyor. Peranakan halkının Çin, Malay ve Avrupa yemek kültürlerinde kullanılan teknik ve malzemeleri birleştiren karma bir yemek kültürü vardır. Peranakan mutfağının kendine özgü bu lezzeti, kültürlerin kaynaşmasının bir sonucu.

Hokkien Mee Soup

GÜNEYDOĞU ASYA VE AVRUPA’NIN EŞSİZ KARIŞIMLARI 

Bayan Lee “Peranakan yemekleri, yüzyıllar sonunda incelikli, sofistike ve karmaşık bir mutfağa evrilen Güneydoğu Asya ve Avrupa kültürlerinin eşsiz bir karışımıdır. Gerçekten de kültürel mirasımızı mükemmel bir biçimde yansıtmaktadır” dedi. Tarihi Singapur Mutfağı, 2015 yılının Temmuz ve Eylül ayları arasında kalkış noktası Singapur olan belirli uçuşlarda servis edilecektir.  Suite, First Class ve Business Class yolcularının, Havayolu Şirketinin verdiği “Book the Cook” hizmeti kapsamında bulunan ana yemekler arasından istediklerini önceden sipariş etme olanakları olacak.

Shermay Lee

Tarihi Singapur Mutfağı, 2015 yılının Temmuz ve Eylül ayları arasında kalkış noktası Singapur olan belirli uçuşlarda servis edilecektir.  Suite, First Class ve Business Class yolcularının, Havayolu Şirketinin verdiği “Book the Cook” hizmeti kapsamında bulunan ana yemekler arasından istediklerini önceden sipariş etme fırsatını yakalayacak.

sing_yemek

Yolculara daha fazla çeşit sunabilmek için, Changi Havalimanındaki Singapur Havayolları SilverKris Bekleme Salonunda, uçakta sunulanlardan farklı yemek seçenekleri olacaktır. “Çin Sokak Satıcısı Tarzı Rojak” ve “Nonya Kızartılmış Hokkien Mee” gibi tatlar sadece özel bekleme salonlarında değerli müşterilerimize sunulacak.

Nonya Nasi Lemak

BAYAN LEE İKİ YEMEK KİTABI YAZDI 

Bayan Lee duygularını “Ailemin tariflerini paylaşabildiğim ve Tarihi Singapur Mutfağını dünyanın dört bir tarafındaki çok sayıda insana sunabildiğim için çok mutluyum. Singapur Havayolları, bu tarifleri evde yaparken kullandığım otantik malzemelerin aynısının uçakta da kullanılmasına çok önem veriyor. Bu sayede aynı lezzeti yerden 35,000ft. yukarıda yeniden yaratma fırsatı yakalıyoruz” sözleriyle dile getirdi. Altıncı kuşak bir Peranakan olan Lee, çok genç yaşında ananesinden yemek yapmayı öğrenmeye başladıktan sonra meşhur klasik Fransız aşçılık Enstitüsü olan Le Cordon Bleu’da eğitim gördü. Singapur’da bir aşçılık okulu açtı ve en çok satanlar listesine giren iki tane yemek kitabı yazdı.

Nonya Nasi Padang (Business Class)

“YOLCULARIMIZ EN HARİKA LEZZETLERE LAYIK”

Singapur Airlines Ürün & Hizmetler Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Tan Pee Teck ise “Shermay, Singapur’un yemek kültürünün korunmasına çok büyük katkı yapmıştır ve Singapur’un 50. kuruluş yıldönümünü kutlamak için uçak içi ve özel bekleme salonunda sunulan özel yemek deneyimde kendisiyle birlikte çalıştığımız için çok mutluyuz. Yemeğin bizler için çok büyük bir önemi vardır ve birçok Singapurlunun küçüklüğünden beri aşina olduğu tatlar ‘Tarihi Singapur Mutfağında’ bulunmaktadır. Evlerinin sıcaklığını uçakta da yaşama şansını dünyanın dört bir tarafındaki müşterilerimize sunduğumuz için çok mutluyuz. Singapur Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ve Havayolu Şirketi arasındaki özel işbirliğinin bir parçası olarak müşterilerimiz, 2015 yılının Temmuz ve Ağustos ayları arasında, Singapur Havayolları biletlerini Singapur Peranakan Müze görevlisine göstererek müzeye ücretsiz olarak giriş yapabilir ve zengin Peranakan tarihi ve kültürü hakkında daha fazlasını keşfetme şansını elde edebilirler” diye konuştu.

 Ice Cream Wafer Sandwich

APRON24.COM

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments