logo

A400M’LER TEKRAR TEST UÇUŞUNA ÇIKIYOR !

Geçtiğimiz gün, Fransa’da yaşanan üzücü kazanın ardından araştırmalar devam ediyor. İlk A400M test uçuşu, yarın Airbus’ın merkezi olan Fransa’nın Toulouse kentinde gerçekleştirilecek.

Airbus sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, A400M kazanın ardından ilk test uçuşunu yarın şirketin ana merkezi olan Toulouse’da gerçekleştirecek. Konun araştırıldığını belirten sözcü, “İspanyol havacılık otoritesinin yanı sıra konsorsiyum ortakları kazanın nedeni veya nedenlerini bulmak için çalışıyor. Dün akşam saatlerinde enkazdan Kokpit Ses Kayıt (CVR) ve Uçuş Veri Kayıt (FDR) sistemlerine ulaşıldı. Bunların en kısa sürede analizlerine başlanacak” dedi.

A400M_1

FRANSA SAVUNMA BAKANI : “A400M’E GÜVENİMİZ TAM”

Türk Hava Kuvvetleri için imal edilen ve ilk test uçuşunda yaşadığı acil durum sonrasında Sevilla’ya inmek üzereyken düşen uçak için Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian bir açıklama yaptı. Mevkidaşları İspanyol, Alman ve Polonyalı bakanlarla bir araya gelen Le Drian, düzenlenen basın toplantısında, A400M’e güvenlerinin tam olduğunu söyledi.

Le Drian, Fransa Hava Kuvvetleri’nde 6 adet A400M bulunduğunu belirterek, uçakların üst düzey performansa sahip olduğunu, bugüne kadar da 1700 saat başarıyla uçtuklarını belirtti.

İspanya Savunma Bakanı Pedro Morenes de kaza nedeniyle A400M’in geleceğiyle ilgili acele karar verilmemesi konusunda Fransız meslektaşı ile aynı görüşleri paylaştığını ifade ederek “Soruşturma sürüyor. Sonuçları almadan konuşmak çok zor. A400M başarılı bir proje. Bu kaza uçağın geleceğine gölge düşürmeyecektir” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?