logo

AB KOMİSYONUNDAN HAVACILIKTA STRATEJİK KARAR

ucak_yolcu_no_name

Avrupa Komisyonu havacılık sektörüne yönelik yeni stratejisini açıkladı. Amaç ekonomiyi canlandırmak ve dünyada bu sektörde önemli bir aktör olmaya devam etmek.

avrpaa

Avrupa Komisyonu’nun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc dünyada diğer ülkeler ile ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Bulc “Avrupa Komisyonu’nun belirlediği 5 büyük hedefe ulaşmasını istiyoruz. Ekonomik büyüme, istihdam, yatırım. Gerçek anlamda Avrupa enerji birliğinin kurulması için Avrupa’nın sanayi sektörünü canlandırmak. Bütün bunları yaparken iklim değişikliği faktörünü de göz önünde bulundurmak” dedi.

Havalimanlarının kapasitesinin geliştirilmesi ve hava trafiğinin kolaylaştırılması üzerinde çalışılması hedefleniyor. Böylece istihdamın artması bekleniyor.

Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı Maros Sefcovic durumu değerlendirirken, “Bu sektörde neredeyse 5 milyon insan çalışıyor. Avrupa ekonomisine milyarlarca Euro katkıda bulunulmasından söz ediliyor. Rekabetin de arttığını hissediyoruz. Avrupa havacılık sektörünü en üst düzeyde tutmak için hazırlıklı olmalıyız” diye konuştu.

2035 yılında Avrupa’da uçuş sayısının 14 milyona ulaşarak, 2012 yılına göre yüzde 50 artması bekleniyor.

 

Kaynak:Euronews

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?