logo

ADANA HAVALİMANI’NA ÇARE ARANIYOR !

DHMİ Adana Başmüdürlüğü, Adana Havalimanı’nda yoğunluk yüzünden yaşanan sıkıntıları gidermek için bir eylem planı hazırladı.

Plan, yaz tarifesinin uygulanmaya başladığı 29 Mart’tan itibaren hayata geçirilecek.

adana_kapi

YENİ YOLCU GİRİŞ KAPISI AÇILACAK  

Havalimanı idaresi, yolcu yoğunluğunu önlemek amacıyla, yaz uçak trafiğini zamana yayacak. Mersin’den gelen yolcu servisleri, uçak saatlerine göre düzenlenecek. İç hatlar terminalindeki personel giriş kapısı, üçüncü yolcu giriş kapısı olarak devreye konacak.

Ayrıca uçuş yoğunluğunun zirveye çıktığı günlerde, iç hatlar bekleme salonunda muhtemel yolcu yoğunluğunu azaltmak için A ve B salonlarına personel takviyesi yapılacak. Buradaki X-Ray cihazlarının her ikisi de çalıştırılarak, yolcuların bir an önce salona alınması sağlanacak.

ÇUKUROVA İÇİN DE ÇÖZÜM ÜRETTİLER

Bu arada DHMİ Adana Başmüdürlüğü, Çukurova Havalimanı’ndaki gecikmeye karşı da alternatif çözüm üretti.   Başmüdürlük, dış hatları aks olarak büyüterek, iç hat yolcusunun bir kısmına burada hizmet verecek.

cukurova-havalimani

ŞARTLAR YOLCULARIN RAHATI İÇİN ZORLANIYOR

Yetkililer, dış hatlar terminalinin sadece bir Boing 747 uçağının yolcu kapasitesine cevap verebildiğine, yolcuları rahatlatmak için  şartların zorlandığına dikkat çekti. Bu alanın bir de iç hatlar hizmetinde kullanılmasının mümkün olmadığını bildirdi. Kış aylarındaki olumsuz hava şartları sebebiyle; Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Mardin uçaklarının Adana’ya yönlendirildiği günlerde, Adana Havalimanı’nda dikkat çekici oranda yoğunluk yaşandığı hatırlatıldı.

Adana Havalimanı’nda halen yaz uçuş trafiği kapsamında günlük 47 uçağın kalkış yaptığı, dış hatlar terminalinden de günlük 10-14 tarifeli uçuşun gerçekleştiği kaydedildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?