logo

AHL BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDE ÖRNEK GÖSTERİLDİ !

İlk defa Atatürk Havalimanı’nda uygulanmaya başlayan ‘engelsiz havalimanı’ uygulaması USTAD standardı, New York’ta Birleşmiş Milletler’de düzenlenen 8. Engellilerin Haklarına Dair Sözleşmeye Taraf Ülkeler Toplantısı’nda ‘iyi örnek’ olarak sunuldu.

thy_engelli

Dünya Engelliler Birliği (DEB), Dünya Engelliler Vakfı (DEV), TAV ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri, BM Engelli Kişilerin Haklarına Dair Uluslararası Sözleşme’nin 8. Oturum toplantıları nedeniyle BM’de resmi temaslarda bulundu.

Ekonomik ve Sosyal İlişkilerden Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Wu Hongbo, BM Sosyal Politika ve Kalkınma Bölümü Direktörü Daniela Bas ve BM Engelli Hakları Başkanı Akiko Ito’yla bir görüşme gerçekleştiren, DEB ve DEV Başkan Yardımcısı Necdet Öztürk başkanlığındaki Türk heyeti, dünya genelinden delegelerin hazır bulunduğu BM’deki Sürdürülebilir Erişilebilirlik Küresel Forumu’na katıldı.

ATATÜRK HAVALİMANI  EN İYİ ÖRNEK SEÇİLDİ !

USTAD’ı sertifikalandıran DEB ve GlobalGROUP yöneticileri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan ve Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği’nden yetkililerin de hazır bulunduğu forumda, TAV Havalimanları firmasının işlettiği Atatürk Havalimanı’nda hayata geçirilen “USTAD 2011: 2015” Çevre ve Yapı Standardı’nı, “iyi örnek” olarak tanıttı. BM’deki foruma katılan DEB Eğitim Komisyonu Üyesi Çiğdem Şener, yaptığı açıklamada, birliğe bağlı olarak İstanbul’da kurulan USTAD Akademi’nin bu yıl içinde eğitim hizmetine başlayacağını bildirdi.

DEB ve DEV Başkan Yardımcısı Öztürk de, bugüne kadar BM’ye 5. kez gelip engellilerin temel meseleleriyle ilgili görüşmeler yaptıklarını belirtti. Öztürk, eğitimde, sporda ve sosyal hayata dahil olmada erişebilirlik konusunun ve engellilerin çalışma hayatına aktif katılmalarının sağlanmasının dünyada engellilerin önündeki en büyük engel olduğunu ifade etti.

Erişebilirlik problemini çözmek için evrensel standartların belirlenmesi konusunda kılavuz rolünü üstlendiklerini anlatan Öztürk, DEV adına tescilli bir Türk markası ve sertifikasyon sistemi USTAD’ı geliştirdiklerini kaydetti.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?