logo

AHL’DE BAGAJLAR UÇAKLARA NEDEN YÜKLENEMEDİ ?

bagaj-konveyoru_1

Edinilen bilgiye göre bugün saat 11.00 sıralarında bagaj ayırma sistemini yöneten bilgisayarlarda meydana arıza nedeniyle bagajlar okunamadığı için ayrılamadı ve uçaklarına yöneltilemedi.

Konuyla ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz bir yetkili şunları söyledi: “Bugün özellikle transfer bagaj sayısı çok oldu. Sistem belli bir sayıdan sonra okumamaya başladı. Yapılan hızlı müdahale sonrası kapasite yüzde 60 ile çalışmaya başladı. Örneğin tahmini 500 bavuldan sonra sistem durunca, bagajlar elle tanınmaya gitmeye başladı. Şu anda bilgisayar yazılım mühendisleri çalışmalarını sürdürüyor”.

TAV yetkilileri ise  uçakları gecikmeye sokmamak için, ayırmada sorun yaşanan bagajların bir sonraki uçakla veya yarın gönderileceğini belirttiler.

bagaj_4

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR ?

Yolcudan teslim alınan bagajlar havalimanının altındaki ‘şut altı’ isimli bölüme gönderilir. Devasa büyüklükteki bu alana gelen bagajlar, otomatik ayırma sistemi sayesinde gideceği uçağa doğru yönlendirilir. Bu arada bagajlar x-ray sisteminden de geçirilerek kontrol edilir. Şüpheli bagajların tomografisi çekilir.

Herhangi bir hırsızlık olayına karşı kameralar sürekli kayıt yapar. Şut altında toplamda 13 kilometre uzunluğunda bant düzeneği bulunuyor. Bu bantların en ucunda birer traktör bekler. Bagajlar römorklara elle yüklenerek gideceği uçağa doğru yola çıkar.

Teknoloji geliştiği için, 1990’larda yüzlerce personelin görev yaptığı sistemde, şu an sadece 80 kişi görev yapıyor.

 

Kaynak:Faik Kaptan-Murat Çakır/DHA

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?