logo

AHL’DE GÜVENLİK TOMOGRAFİ CİHAZI İLE SAĞLANACAK!

THY Genel Müdürü, uçak kabinine elektronik cihaz alınması yasağının kaldırılması amacıyla Atatürk Havalimanı’na tomografi cihazları yerleştirileceğini açıkladı.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türkiye Havayolu Pilotları Derneği’nin (TALPA) Yeşilköy’de bir otelde düzenlediği 26 Nisan Dünya Pilotlar Günü kutlamasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Pilot ve kabin ekibine yeni personel alınacağını belirten Ekşi, İstanbul’un ve THY’nin altın gibi değerli olduğunu, bu değerini asla kaybetmeyeceğini kaydetti.

Ekşi, hem 2016’da hem de bu yılda yaptıkları bütçenin üzerinde olduklarına dikkati çekerek, Altı puan daha fazla doluluk ve yolcu sayısında da o seviyede bir artış var. Bu sadece nisan ayına mahsus değil. Biz şimdi, ileriki rezervasyonları takip ediyoruz. Her ay kaç tane bilet satıldı? Bunu bir önceki seneyle mukayese ediyoruz” diye konuştu. Tüm aylarda şu anda 2016’yı geçmiş durumda olduklarını dile getiren Bilal Ekşi, bunun çok daha büyüyerek devam edeceğini düşündüklerini belirtti.

EN ÇOK REZERVASYON UZAKDOĞU’DAN

Bilal Ekşi, bir gazetecinin Hangi ülkelerden rezervasyonları daha yoğun alıyorsunuz?” sorusuna, “En fazla Uzakdoğu, Singapur, Çin, Endonezya ve Malezya’dan geliyor. Tüm dünyada bir artış var ama esas ağırlık Asya ve Uzakdoğu’dan geliyor” cevabını verdi.

THY’nin şu anda yerde uçağı kalmadığını, hepsinin seferlere katıldığını dile getiren Ekşi, şunları kaydetti: “Bu sene 8 tane geniş gövdeli uçağı dışarıya verelim diye gayret ediyorduk. Bunların sadece 2 tanesini veriyoruz. Diğerlerini kullanıyoruz. Hatta bu yıl kabin memuru ve pilot almayı düşünmüyorduk. Fakat rakamlar çok iyi gelince, şu anda 300 yakın kabin memuru alıyoruz. 150 tane alıyorduk şimdi buna 300 tane daha ilave ediyoruz. Pilotta da 20 tane Boeing 777-800″ first officer ilanına çıkmıştık. Şimdi yeni bir alıma daha çıkacağız ama sayısını belirlemedik.”

ELEKTRONİK EŞYA KISITLAMASI

Bilal Ekşi, uçaklarda elektronik eşya kısıtlaması sonrası seferlerde yolculara dağıtmak üzere laptop satın alma sürecine girildiğini bildirdi. Bunun kısa süre sonra dağıtılmaya başlanacağına işaret eden Ekşi,”400- 500 tane alınacak. Bunların stoklarında bulunmasına problem oluyor. Standartlarda kullanacağımız için satın alma süreçleri tamamlandı. Teslimatlarını bekliyoruz. Bu yasağın da kısa sürede kalkmasını bekliyoruz. ifadelerini kullandı.

ABD BUSİNESS YOLCULARINA LAPTOP DAĞITIMI

Ekşi, laptoplarla çalışacak yolcunun bilgi güvenliğinin de üst seviyede sağlanacağını kaydederek, “Biz global bir firmayız business class’ta vereceğiniz laptopun uluslararası tanılırlığının olması lazım ki algınızla beraber olsun diye. O çerçevede algıyı yönetmek zorundayız. Sadece Amerika, business yolcularına İngiltere kısa uçuş, oraya vermiyoruz. Amerika’ya veriyoruz. İngiltere yolcularından böyle bir talep gelmedi. Bedava internet, İngiltere ve Amerika uçuşlarında devam ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

TOMOGRAFİ CİHAZLARI GELECEK

Bir gazetecinin Atatürk Havalimanı’ndaki ABD uçuşlarında kontrol için tomografi cihazı alınacağına ilişkin haberleri anımsatması üzerine Ekşi, “Bakanlığımız, karşı tarafın olabilecek tüm argümanlarını ortadan kaldırmak istiyor . Karşı tarafla bunu konuştuğumuzda, ’Bu tomografi cihazı geldiğin de bu yasağı kaldırırız’ diye açık bir beyanatta bulunmadılar. Bakanlığımız şunu yapıyor: ’Ben elimdeki bütün tedbirleri aldım. Sen artık bunu kaldırmamanın başka bir anlamı olması lazım’ dedirtmek istiyor” şeklinde konuştu.

 

0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments