logo

AİR FRANCE UÇAĞI FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNDÜ !

Fransız Havayolları Air France’a ait Boeing 777 uçağı, Afrika’da Malabo’dan Douala’ya uçarken büyük bir tehlike atlattı. Pilotlar Kamerun Dağı’nın zirvesini sıyırarak büyük bir faciayı önledi.

air_france-777

Fransız Kara Araştırma Kurumu BEA, Air France uçağının 2 Mayıs’ta Afrika’da büyük bir tehlike attığını açıkladı. Ön raporu kamuoyu ile paylaşan BEA, Kamerun Dağı’nın 4040 metre olan zirvesinin çok yakınlarında pilotların 9 bin feet yani 3 bin metre yükseklikte uçtuğuna dikkat çekti.

Olay, Air France’ın AF953 sefer sayılı uçuşunda meydana geldi. Ekvator Gine’sindeki Malabo kentinden havalanan F-GSPG tescilli Boeing 777-200 uçağı, Douala’ya (Kamerun) gidiyordu. İçinde 37 yolcu olan 777-200, Douala’dan yolcularını alarak Paris Charles de Gaulle Havalimanı’na devam edecekti.

Alçalmaya başlayan pilotlar, etrafta yoğun CB olarak adlandırılan elektrik yüklü kümülonimbus bulutları nedeniyle bu bölgenin etrafından dolaşarak uçuşlarına devam ediyordu. Yüksekliği 9 bin feet (yaklaşık 3 bin metre) olan uçakta bir anda EGPWS devreye girdi. Geliştirilmiş Kara Yakınlığı Uyarı Sistemi olan EGPWS, uçağın rotası üzerinde Kamerun Dağı’nın zirvesi olduğu bilgisin pilotlara sesli olarak uyarmaya başlamıştı. Kısa süre içinde pilotlar ‘Pull Up’ yani lövyeyi çekerek yükselme uyarısı aldılar. Hemen pilotlar 13 bin feet (yaklaşık 4 bin 300 metre) irtifaya tırmandılar.

PİLOTLAR UYARILDI !

Bu sırada yakından geçtikleri dağın zirevesi 4040 metreydi. EGPWS uyarıları yükselme ile birlikte durdu. Ardından uçak Douala’ya emniyetle indi. Bu ikazlar üzerine BEA araştırmalara başladı. Ön raporun ardından önümüzdeki aylarda asıl raporun çıkması bekleniyor. Ön raporla birlikte BEA pilotların bu tür coğrafi yüksekliklere sahip bölgelerdeki uçuşlarında daha dikkatli olmalarını istedi. Havacılıkta bu tür kazalar CFIT yani Kontrollü Uçuşta Maniaya Çarpma olarak adlandırılıyor.

Kaynak:kokpitaero

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?