logo

AIR FRANCE’TA KRİZ DERİNLEŞİYOR!

air_france

Fransa’nın ulusal havayolu şirketi Air France çalışanları ile yönetim arasındaki kriz bir türlü aşılamıyor, gittikçe daha da derinleşiyor.

air_fran_da

Air France yönetiminin 2017 yılına kadar yaklaşık 3 bin çalışanı işten çıkartma planı ile başlayan ve bazı işçilerin şirket yöneticilerine fiziksel saldırıda bulunmasının ardından haklarında disiplin soruşturması başlatılması sonrası derinleşen kriz tırmanıyor.

Sendika yönetimi, arkadaşları hakkına disiplin cezası istemiyle açılan soruşma kaldırılana kadar şirket yönetimi ile pazarlığa oturmayacaklarını açıkladı.

SENDİKA 19 KASIM’DA GREVE GİDİYOR!

Şirket ile müzakereleri yöneten sendika yönetiminin yaptığı yazılı açıklamada “Haklarında disiplin cezası istenen arkadaşlarımızla ilgili başlatılan soruşturma askıya alınana kadar müzakerelere oturmayacağız” denildi. Sendika yönetimi ayrıca, 19 Kasım’da toplu grev çağrısında bulundu.

Air France yönetiminin işten çıkartma kararı almasının ardından ülke genelinde başlatılan protesto eylemlerinin birisinde Air France Yönetim Kurulu Başkanı Frederic Gagey ve İnsan Kaynakları Müdürü Xavier Broseta ile yöneticilerden Pierre Plissonier şirket çalışanlarının fiziksel saldırısına uğramıştı.

Air France yönetiminin planına göre şirket, 2016-2017 yıllarında 300 pilot, 700 kabin görevlisi ile yaklaşık bin 900 yer görevlisinin işine son verecek. Air France ayrıca zarar eden bazı uçuş destinasyonlarını da kapatacak.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?