logo

ALMAN BASININDAN ŞAŞIRTAN ÖVGÜ!

İstanbul Yeni Havalimanı (İYH) ‘Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung’da övgüyle yer aldı. Son sekiz yılda dört kez “Yılın Uluslararası Gazetesi” ödülünü alan Frankfurter Allgemeine Zeitung, haberinde, tüm dünyanın gelecekte gözlerini dikeceği İstanbul Yeni Havalimanı’nın açıldığında Frankfurt Havalimanı’nı figüran durumuna düşüreceği yorumunda bulunuldu. 
Türk-Alman ilişkileri son günlerde oldukça gergin bir dönemden geçerken Alman basınından İstanbul Yeni Havalimanı’na övgüler yağdı.
Haberi yazan editör Dyrk Scherff; Türkiye’nin son dönemde hayata geçirdiği projelerle tüm dünyanın dikkatini çektiğini ifade ederken, İstanbul Yeni Havalimanı için de “dünya hava trafiğinin kalbi burada atacak” ifadelerini kullanıyor. İstanbul Yeni Havalimanı’nın coğrafi olarak doğru bir konumda olduğunun altını çizen Alman gazeteci Dyrk Scherff, projeyi Avrupa’dan Asya’ya uçarken aktarma yapacak yolcular için ideal bir durak olarak tanımlıyor. Haberde, Stuttgart, Köln veya Hamburg’da oturanların bir konuma uçarken aktarma yapması gerekliliğine vurgu yapılırken, Türkiye üzerinden uçulduğunda zaman kaybının ve maliyetin daha az olacağına dikkat çekiliyor.
Haberinde, İstanbul’u şimdiden dünyanın en büyük havacılık merkezi olarak gördüğünü belirten Dyrk Scherff, İstanbul Yeni Havalimanı’nın birinci aşaması bittiğinde 90 milyonluk yolcu kapasitesine ulaşacağının altını çiziyor. İstanbul’un Londra Heathrow’dan da daha büyük, Avrupa’nın en büyük havalimanına sahip olacağını ve Frankfurt’tan da yüzde 30 daha fazla bir kapasiteye ulaşmış olacağından övgüyle söz ediyor.
FRANKFURT HAVALİMANI KONUMUNU KAYBEDECEK
Projeyi dünyadaki örneklerle kıyaslayan haberde, İstanbul Yeni Havalimanı’nın, inşaatı 8 yıl önce başlayan ve daha küçük olan yeni Berlin Havalimanından önce tamamlanacağına dikkat çekilirken, havalimanın yaklaşık 100 bin nüfuslu Hanau kenti büyüklüğünde olacağı ifade ediliyor.
İstanbul Yeni Havalimanı’nın devreye girmesi ile birlikte Frankfurt Havalimanı’nın konumunu kaybetmekten korktuğunun belirtildiği yazıda, dünyayı havadan birbirine bağlayacak merkez için, tamamlandığında 200 milyon ve daha fazla yolcuya hizmet verileceği belirtiliyor. Gazeteci, Türkiye’nin milli gururunu ve güçlü olma isteğini bu proje ile perçinlendiğini ifade ediyor. Makale ayrıca Türk Hava Yolları’nın beklenenin ötesinde bir büyüme yakaladığına değinirken, Napolyon’un ‘Dünya bir ülke olsaydı, Konstantinopolis başkent olurdu’ sözüne de atıfta bulunuyor.
(Hürriyet.com.tr)
0 0 vote
Article Rating

Share
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments