logo

ALMANYA’DA ELLE ARAMAYA SON !

Almanya’da ilk olarak 2010 yılında Hamburg Havaalanı’nda denenen, ancak halkın tepkisine yol açan vücut tarayıcısı Hannover’de de test edilecek.

vücut_tarayici

Bugünlerde terminal A’dan çıkış yapanlar vücut tarayıcıya yönlendiriliyor. İlk denendiği yıllarda vücudu çıplak gösterdiği iddiasıyla tartışmalara neden olan tarayıcılar vücudu artık şematik olarak ve ısısı ile birlikte yolcunun yanında taşıdığı eşyalarla gösteriyor.

İstemeyen yolcular daha önceden olduğu gibi cihazdan çıkış yapabilecek. AB Parlamentosu’nun konuyla ilgili aldığı karara göre, 27 AB ülkesi isterlerse havaalanlarında vücut tarayıcı cihazları güvenlik kontrollerinde kullanabilecek.

Ancak yolcu istemezse cihazı kullanmak zorunlu olmayacağı gibi bu durumlar için havaalanlarında mutlaka alternatif cihazların bulunması ve bu cihazların röntgen ışınları ile çalışmasının yasak olmasına karar verdi.

Almanya’da daha önce Hamburg Havaalanı’nda denenen vücut tarama cihazı, yanlış sonuçlar verdiği ve halkın tepkisine yol açtığı için kaldırılmıştı.

 

APRON24.COM

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?