logo

ANTALYA’DA VIP AIRSHOW!

Son teknolojiyle donatılan uçakların ineceği Antalya Havalimanı adeta onlarca uçağın sergilendiği “Airshow”u aratmayacak.

Milyonlarca dolar değerindeki liderlerin uçaklarının pek çoğu Boeing 747 tipi dev uçaktan oluşuyor. Liderlerin uçakları için Antalya Havalimanı’nda 60 uçaklık, günlük misafirler için de 34 uçaklık park alanı ayrıldı.

OBAMA’NIN UÇAĞI FÜZELERE KARŞI KORUMALI

Antalya’ya gelecek uçaklar içinde en bilineni ABD Devlet Başkanı Obama’nın uçağı “Air Force One”. Birçok filme de konu olan Boeing 747 tipi uçak, yerden havaya veya havadan havaya atılan güdümlü füzeleri algılama özelliğine sahip. Boeing tarafından 1990 yılında özel olarak imal edilen ve ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı olan uçak, nükleer bir savaşta komuta kontrol merkezi olarak görev yapabiliyor. Acil bir durumda Başkan, uçağı özel bir kapsülle terk edebiliyor.

2023’TE EMEKLİ OLACAK

Özel hatlar dışında kabinde 85 telefon bulunuyor. Her sistemin en az 2 yedeği var. Havadan yakıt ikmali ile menzili sınırsız. Kargo bölümüne 2 bin öğünlük yemek depolanabiliyor. Filoda 100 kadar erkek kabin görevlisi bulunuyor. Uçak pilotları da savaş uçağı kullanan pilotlar arasından seçiliyor. 2023’te emekli olacak uçak, yerini 747-8 serisine bırakacak.

PUTİN’İN UÇAN KREMLİN’İ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de yakıt ikmali yapmaksızın 12 bin 500 kilometre uçabilen özel dekorlu ve donanımlı “Ilyushin 96-300” tipi uçağı ile Antalya’ya gelecek. Uçakta duştan bara, toplantı odasından yatak odasına kadar birçok konfor düşünülmüş. Putin’in seyahat ettiği uçağın konforu ve güvenlik sistemleri ABD başkanlarının kullandığı “Air Force One”’ı aratmıyor. İç dizaynı Kremlin Sarayı gibi olan uçak, nükleer saldırılara karşı da güvenlik sistemleriyle donatılmış.

 

Gökhan ARTAN / HABERTÜRK

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?