logo

ARAPÇA KONUŞAN YOLCULARA İNSANLIK DIŞI MUAMELE

spirit-airlines

Paris saldırıları sonrası, ABD’de Arapça konuşan ya da Ortadoğulu görünüme sahip insanlara yönelik sıkıntılar, gün geçtikçe daha da büyüyor.

arap_kebap

İki Filistin kökenli yolcunun, Arapça konuştukları gerekçesiyle Chicago-Philadelphia uçağına binmeleri diğer yolcular tarafından engellendi. Pizza restaurantı sahibi yolcular, uçağa binişte kapı görevlisi tarafından uyarıldı.

Görevli, Filistin kökenli yolculara, uçaktaki diğer yolcuların “Bu iki kişi Arapça konuşuyor, biz onlarla birlikte uçmaktan korkuyoruz” dediklerini iletti.

20’li yaşlardaki Ayyad ve Khalil, uzun süren tartışmalar sonucunda uçağa binebildi. Ancak bu kez de yolculardan biri Filistin kökenli yolcuların yanlarındaki beyaz paketi açmalarını istedi. NBC5 telvizyonuna konuşan Khalil “Ben de baklavaları yolculara dağıttım”dedi.

ortadogu

SUÇLARI ‘ORTADOĞU GÖRÜNÜMLÜ’ OLMAK!

Yine Chicago’da başka bir uçaktaki bazı yolcular ‘Ortadoğu görünümlü’ olduklarını iddia ettikleri 6 kişiyle birlikte uçmayacaklarını kabin görevlisine iletti. Ardından 6 yolcunun koltukları değiştirildi. Uçak rötarla havalanabildi.

UÇAK PİSTTEN GERİ DÖNDÜ

Perşembe günü Florida’dan Minneapolis’a uçan Spirit Airlines uçağı da bir yolcunun “Birilerinin uçağı havaya uçurmaktan söz ettiklerini duydum” demesi üzerine pistten geri döndü. Ardından uçaktaki İsrail kökenli Yaniv Aboutbul adlı bir yolcu havaalanında 5 saat boyunca sorgulandı. Polis, sorgulama sonrası herhangi bir tehdidin söz konusu olmadığını açıkladı.

KRİZ DÜNYAYA YAYILIYOR

Aynı havayolu şirketinin Baltimore’daki bir uçağında da benzer bir kriz yaşandı. Uçaktaki bazı yolcular ‘Ortadoğu görünümlü’ olduklarını söyledikleri 1 kadın, 3 erkeğin kabinde ‘şüpheli hareketlerde bulunduklarını’ iddia etti. ‘Ortadoğu görünümlü’ yolcular uçaktan indirildi. Ardından yolcuları şüphelendiren olayın, indirilen yolculardan birinin cep telefonunda haberleri izlemesi olduğu ortaya çıktı.

 

Kaynak:AFP

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?