logo

ASPET MANUKYA’NA 6 YIL HAPİS İSTEMİ !

Atatürk Havalimanı’nda insansız hava aracı (drone) uçuran, Aspet Manukyan’ın 6 yıla kadar hapis istendi !

Atatürk Havalimanı üzerinde izinsiz insansız hava aracı (Drone) uçuran Aspet Manukyan hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Savcı, “Trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu” gerekçesiyle Manukyan’a 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Drones

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün, Atatürk Havalimanı üzerinde uzaktan kumandalı drone uçuran Aspet Manukyan (27) hakkında yaptığı suç duyurusu sonuçlandı. Bakırköy Cumhuriyet savcısı Ziya Kavruk tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli Aspet Manukyan’ın, izinsiz olarak Atatürk Havalimanı üzerinde drone uçurarak havalimanı sahasını izinsiz olarak işgal ettiği belirtildi. Manukyan’ın bu eylemi ile sivil havacılık kurallarını da ihlal ettiği belirtilen iddianamede, “Bu durumun havalimanında inen ve kalkan uçaklar yönünden tehlike oluşturduğu,  şüphelinin savunmasında suçu kabule yönelik anlatımda bulunduğu böylece üzerine atılı suçu işlediği” kaydedildi.  Savcı Kavruk, Manukyan’ın ‘trafik güvenliğini tehlikeye sokma’ suçundan 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasını istedi. İddianamenin gönderildiği Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti.

aspet_manukyan

DRONE UÇURARAK VİDEO VE FOTOĞRAF ÇEKMİŞTİ

Aspet Manukyan, Atatürk Havlimanı üzerinde uzaktan kumandalı drone uçurarak fotoğraf ve görüntü çekti, bu görüntüleri internet ortamında paylaştı. Görüntülerin internet ortamında izleyen bir kişinin ihbar maili yolladığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Avukatı Emre Kapukaya aracılığı ile Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Avukat Kapukaya suç duyurusu dilekçesinde, Manukyan’ın Drone ile uçakların uçuş seviyesine çıkarak uçuş güvenliğini tehlikeye düşürdüğünü, pilotların da bu Drone’yi fark etmediğini belirtti. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Yasası’na göre insansız hava araçlarının havaalanlarına 8 kilometreden fazla yaklaşamayacağını savunan Avukat Kapukaya, Manukyan hakkında, “Trafik güvenliğini tehlikeye sokma” suçunu düzenleyen TCK’nın 179/1 maddesi kapsamında soruşturma başlatılmasını istemişti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?