logo

17 Şubat 2015

ATATÜRK HAVALİMANANDA ALTIN OPERASYONU

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda sık seyahat etmesinden şüphelenilen bir yolcu, şüpheli hareketler yapınca yakalandı. Şahsın üstünde yapılan aramada,  29,98 kilogram ağırlığında külçe altınla yakalandı. Yakalanan altınların değerinin, yaklaşık 2 milyon 638 bin 240 TL olduğu öğrenildi.

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü personeli, Atatürk Havalimanı’na tarifeli olarak gelen bir uçağın yolcu listesinde risk analizi yaptı. Yapılan değerlendirme sonucunda, sık seyahat etmesi ve valiz ağırlığından şüphe duyulan Türk uyruklu bir şahsın çantaları takibe alındı. X-Ray’e sevk edilip, şüpheli yoğunluk tespiti üzerine söz konusu çantalara el konuldu.

KÜLÇE ALTINLARI YELEĞİNİN ÇEPLERİNE SAKLAMIŞ

Şüphelenilen şahsın “Gümrüğe tabii eşyam yok” anlamına gelen “Yeşil Hat”tan geçmesi üzerine şahıs ve çantaları tekrar X-Ray kontrolünden geçirildi. Daha sonra Yolcu Salonu Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği’ne götürülen şahıs ve eşyaları, detaylı olarak arandı. Şahsa ait iki adet valiz ve laptop çantasında yapılan kontrollerde, yolcu beraberi muafiyet sınırlarını aşan herhangi bir eşyaya rastlanılmadı. Ancak şahsın yapılan üst aramasında, üzerinde bulunan yeleğin ceplerinde piyasa değeri yaklaşık 2 milyon 638 bin 240 TL olan 29,98 kilogram ağırlığında külçe altın cinsi eşya ele geçirildi. Şahıs ifadesinin alınmasının ardından savcılığa sevk edildi.

 

altınfoto2

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?