logo

ATATÜRK HAVALİMANI AVRUPA LİDERİ !

ahl

Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları kendi gruplarında Avrupa’da en fazla yolcu artışı yaşayan havalimanlarında lider oldu. Trabzon da kendi grubunda listeye beşinci sıradan girdi.

Avrupa Havalimanları Konseyi’nin (ACI) Temmuz 2015 trafik raporuna göre, Atatürk Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı, kendi kategorilerinde en fazla yolcu artışı olan havalimanları arasında birinci oldu.

Ankara Esenboğa ikinci ve Trabzon Havalimanı ise ‘Grup 4’ kategorisinde yolcu artışında 5’inci sırada yer aldı. ACI Europe tarafından havalimanları yolcu kapasitesine göre derecelendirildi.

Bu kapsamda yılda 25 milyon üstü yolcuya hizmet veren havalimanlarını kapsayan Grup 1 kategorisinde havalimanlarında, ortalama büyüme oranı yüzde 5.7 oldu.

Bu grupta en yüksek yolcu trafiği artışının yaşandığı havalimanları sıralamasında birinci sırayı yüzde 16.9 ile İstanbul Atatürk Havalimanı alırken, Atatürk Havalimanı’nın yüzde 13.1 ile Madrid, yüzde 8.4 ile Amsterdam Schipol Havalimanı, yüzde 6.6 ile Frankfurt Havalimanı ve son olarak yüzde 6.4 ile Londra Gatwick Havalimanı takip etti.

bursa_trabzon

TRABZON LİSTEDE

Yılda 10-25 milyon arası yolcuya hizmet veren havalimanlarını kapsayan Grup 2 kategorisinde ise ortalama büyüme oranı yüzde 8.4 oldu. Bu grupta yine birinci İstanbul’dan Sabiha Gökçen Havalimanı yüzde 28.5 ile olurken, ikinciliği yüzde 25.7 ile Ankara Esenboğa Havalimanı, yüzde 20.6 ile Atina Havalimanı, yüzde 18.9 ile Tel Aviv Havalimanı ve yüzde 16.9 ile Dublin Havalimanı aldı. Yılda 5 milyon altı yolcuya hizmet veren havalimanlarını kapsayan Grup 4’te Trabzon Havalimanı yüzde 39.5 ile beşinci sırada yer aldı. Trabzon Havalimanı, 209 havalimanı arasında en yüksek artış sağlayan havalimanları sıralamasına ilk kez girmeyi başardı.

 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?