logo

ATATÜRK HAVALİMANI KULEYİ ÖZEL HAREKAT KORUYOR

HAVALİMANI GÜVENLİK222

Atatürk Havalimanı Terminal girişlerindeki kontrollerde de artık elektronik eşyalar açılıyor. Kulede 50 özel harekatçı dönüşümlü olarak nöbet tutuyor. 

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda alınan yeni güvenlik önlemleri kapsamında terminal girişlerindeki güvenlik kontrollerinde dizüstü bilgisayarlar ve tablet gibi elektronik eşyalar X-Ray cihazlarından geçirildikten sonra artık on/off yapılarak kontrol ediliyor.

Uzun süredir ABD, İngiltere ve Kanada’ya uçacak yolcuların dizüstü bilgisayarları, cep telefonları gibi elektronik aletleri son güvenlik kontrol noktasında şarjı olmaması gibi nedenlerle açılmaması(on/off) halinde de uçaklara alınmıyor.

laptop_kontrol

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda dizüstü bilgisayarlar bir valiz içinde bulunduklarında çıkartılarak ayrı olarak X-Ray cihazlarından geçiriliyordu. Alınan yeni güvenlik önlemleri kapsamında terminal girişlerindeki kontrollerde de artık elektronik cihazlarla ilgili açma/kapama işlemi de yapılmaya başlandı. Buna göre terminal girişlerinde ayrı bir kutuya konulan dizüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi elektronik cihazlar X-Ray cihazlarından geçirildikten sonra on/off işlemine tabi tutuluyor.

Uzun süredir ise ABD, İngiltere ve Kanada’ya olan uçuşlarda son güvenlik kontrol noktasında bu işlem ise devam ediyor. ABD Ulaşım Güvenlik Dairesi (TSA), olası bir terör tehlikesine karşı, çalışmayan elektronik cihazların ülkesine uçacak uçaklara alınmayacağı uygulamasını iki yıl önce Atatürk Havalimanı’nda da faaliyete sokuldu.

kule2

KULEDE 50 ÖZEL HAREKATÇI NÖBET TUTUYOR

Darbe girişimcilerinin Atatürk Havalimanı’nda ilk olarak uçuş kontrol kulesini ele geçirmek istemeleri göz önüne alınarak burayla ilgili önlemlerde en üst düzeye çıkarıldı. Kulede 50 özel harekatçı dönüşümlü olarak nöbet tutuyor. 

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?