logo

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA “OHAL” UYGULAMASI

ahl_yogunluk-1

Darbe girişiminin ardından ilan edilen “olağanüstü hal” sebebiyle Türkiye’den yurt dışına çıkışlar 15 Temmuz’dan sonra Türk vatandaşları için bir hayli zorlaşmış durumda.

İşte turizm şirketlerinin yurt dışına çıkış yapacak olan yolcularına gönderdiği bilgiyle ortaya çıkan yeni yurt dışı çıkış koşulları.

·Normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta olup bunu kanıtlayacak bir belge isteniyor. Yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması şart.

·Emekli ya da Bağkur’a bağlı yolcuların yanına mutlak SGK dökümününün olması gerekiyor.

·Eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin kesinlikle yer alması gerekiyor.

·Yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne (AHL için G kontuarının arkasında bulunan) gitmeleri gerekiyor. Burada GBT araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzali hali isteniyor. İşyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. Tüm evraklar tam ise, uçmasına izin veriliyor.

·Yeşil pasaportlu emekliler ise; yine önce vize ihlal bölümüne gitmesi gerekmekte olup pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekiyor. GBT araştırması sonucunda herhangibir sorun yok ise uçmalarına izin veriliyor.

·Asker emeklilerinin GBT’si için ise ayrı bir bölüm ile iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangibir sorun çıkmaz ise uçmalarına izin veriliyor.

Tüm bu uygulamaların bir hayli zaman aldığı göz önüne alınırsa, birde buna İstanbul Atatürk Havalimanı girişindeki yeni güvenlik önlemlerini eklediğinizde uçuş saatinizden en az 4 saat önce havalimanında olmanızda büyük fayda var.

APRON24.COM

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?